Menu

Al Capone Kimdir? Ünlü Mafya Babasının Hayatı

Al Capone Kimdir? Ünlü Mafya Babasının Hayatı

Al Capone

Dünya’da mafya denildiğinde ilk akla gelen ülkedir, İtalya. Hatta bu işleri o kadar çok ilerletmişlerdir ki aile boyu bunu meslek haline getirmişlerdir.

Sizlere tanıtacağım kişi ABD’de mafyalık yapan İtalyan asıllı Al Capone’dur. Asıl onu güçlü kılansa ABD ekonomisinin tam da buhran yaşadığı 1920’lerde yapmış olduğu yasadışı işlerdir.

17 Ocak 1899 yılında Newyork’ta doğan Alphonse Capone, annesi terzi Teresine ve babası berber Gabriele’nin dokuz çocuğundan biriydi. Aile aslen Yahudi olmalarına rağmen Katolik gibi davranıyorlardı.

Ailesi o doğmadan daha altı yıl önce ABD’ye göç etmişti. İlk vukuatı da daha 14 yaşlarında başlar Al Capone’un. Katolik okuluna devam ederken bir bayan öğretmenini yumrukladığı için okuldan atılır. Daha sonra şekerci dükkanında ve bowling salonlarında çalışmaya başlar. Bu yaşlardayken gazinocu olan Johnny Torrio’dan oldukça etkilenir ve Frankie Yale’nin işletmesini yaptığı gece kulübünde barmenlik yapmaya başlar.

Bu süre zarfında çetelerle de ilişkileri başlar. Önce Manhattan merkezli “Beş Nokta” isimli çeteye girdi. Bu çete ile İrlandalı mafya üyelerinin sahasına sızdılar. Beş Nokta Çetesi ABD’de iyi organize olarak büyük işler yapmışlardı. Lucky Torrio, Vito Genovese, Joohnny Torrio, Meyer Lansky, Frankie Yale; bu çetenin önemli isimleriydiler. Capone’un bu çetedeki görevi tahsilat ve tetikçilik yaparken gece kulübünde de çalışmaya devam ediyordu.

Gece Kulübü’nde çalışırken kötü sözler söylediği bir kızın ağabeyi tarafından saldırıya uğrar ve yüzünün sol tarafına üç bıçak darbesi alır. Ama herkesi bu yara izlerini savaşta aldığını söyleyerek kendine vatansever imajı verir. Bunda da oldukça başarılı olur. Halbuki onun ayakkabılarını ABD bayrağı ile sildiğine şahit olan birçok kişi vardır.

Al Capone’nin, Chicago Qutfit’in başına geçmesi ise Torrio’nun İtalya’ya kaçması ile olacaktır.

Chicago Qutfit

1917 yılında evlenen Al Capone’nin bir yıl sonra oğlu Albert Francis Sonny Capone dünyaya gelir.

Capone, karşı çeteden birilerini hastanelik eder. Yale onu sakinleşmesi için Chicago’ya gönderir. Burada Jonny Torrio ile ilişkisini iyice ilerletir ve adam sayısını arttırarak beraberce yasak içki işine girerler. Bu çetenin lideri Jim Colosimo öldürülünce yerine Torrio geçer. Şüphelilerden birisi de Capone’dir ama bir sonuca ulaşılamaz.

1924’de ise Chicago Qutfit’in başına hileli seçimlerle Cicero geçer ilk işi de kendisinden korktuğu için Capone’yi kovmaktır. Capone Florida’da bir ev satın alır o sıralarda kendisi gibi mafya olan kardeşi polislerin elinde ölür. Kardeşine olan saygısından dolayı bir günlüğüne içki üretim yerlerini kapatır.

Çeteler arası savaşta O’Banion’u öldüren Torrio da ağır yaralanmıştı yerine Al Capone’u bırakıp üç yıllığına İtalya’ya kaçtı. Onun gitmesinden sonra çetenin yıllık geliri 100 Milyon doları bulmuştu. Bu gelir kumardan gibi gözükse de asıl para kaçakçılıktan geliyordu.

Kaçakçılık ağı o kadar ilerlemişti ki ABD’nin doğu sahillerine kadar uzanmıştı. Kaçak olarak getirilen viskiler gece taşınıyordu. Mor Çete ve Chicago Qutfit artık ortak hareket edip müttefik olunca hukuksal ve politik olarak daha da güçlendiler.

Önceki yıllarda onu Chicago’dan kovan belediye başkanı William Big Bill Hale Thompson’a rüşvet verilerek kolayca kaçakçılık yapılıyordu. Şehir kumarhane ve içki üretim tesisleriyle anılmaya başladı.

Çeteler arası savaş bir türlü bitmiyordu. Yine bu saldırılardan birinde Capone ve iki sadık adamı kurtulsa da müşterilerinden yaralananlar da olmuştu. Bu saldırı da yaralanan gencin hastane masraflarını karşıladı.

Ateşkes istese de çeteler arasında bir türlü anlaşma sağlanamıyordu. Artık Bugs Moren’in saldırılarına karşılık adamları silahlandıran Al Capone’nin silahların ucuna x şeklinde işaret koymaya başladı ki bu düşmanlarına daha çok zarar vermesi içindi. Öldürücü darbeyi ise kurşuna sarımsak suyu sürerek yapmıştır ki o da kurşunun vücuda girerken sarımsağın zehir etkisi yapması içindi.

400 dönüm arazisi ile zenginler arasında sayılan Capone, Devlet davetlerine gitmekten kaçınmaz, vali ve belediye başkanları ile dostluk kurardı.

al capone

Sevgililer Günü Katliamı

Bugs Moran’ın çatesi, Al Capone’nin bu kez de içki taşıdığı uçakları kaçırır ve Chiago Qutfit’in yönettiği iki kukla belediye başkanını da öldürür. Mor Çete onları bir şekilde bertaraf ederek onları Chiago’dan uzaklaştırır. Ardından birkaç güvenilir adamıyla bir olup polis kılığına giren Fred Burke, Moran’ın yerini basar. Altı kişi bu saldırıda öldürülür. Bu saldırıdan da aklanan Al Capone Florida’da olduğunu söyleyerek kurtuldu.

Asıl saldırı Moran’aydı ancak onun orda olmaması kendisi için büyük bir şanstı ve artık ölmemek için piyasadan çekilecekti. Ama yine yıllar sonra öcünü Jack McGurn’u öldürerek alacaktır.

Al Capone Siyasi Gücü

Siyasi gücünü hep devlet adamları ile yaptığı dostluklar ile alan Capone, Başkan Hoover ile tanıştı. Başkanın yanlış ekonomi politikaları sonucunda sıkıntı yaşayan devlete sendikaların yapmış olduğu grevleri bastırarak yardımcı olmuş ayrıca ABD’nin komünizm dalgasından da etkilenmemesi için de çalışmıştır.

Onun iş yerlerinin önünde birçok sabıkalı işsiz iş bulmak ümidiyle kuyruk oluşturuyordu. North Western Üniversitesi gibi yerlerde konferanslar veren Al Capone, yasadışı yollardan kazandığı paraları çamaşırhane zincirleri açarak akladı.

Mafya teşkilatlanmasını devlet kademelerine taşımasından dolayı devletçi mafyanın kurucusu sayılır.

Frengi hastalığı nedeniyle antibiyotik tedavisinin ilk uygulandığı kişi O’dur.

Mafyadan kazandığı paralarla büyük bağışlar yapan Al Capone halkın gözünde modern bir Robin Hood’a dönüşmüştü. Yalnız onun bu imajı yine Sevgililer Günü’nde yıkılacaktı.

1929’da ruhsatsız tabanca taşımaktan tutuklanan Capone, önce sekiz ay hapis cezası daha sonra 1931’de ise vergi kaçırma suçlamaları ile karşı karşıya gelir. Buradan da on bir yıl gibi ceza alır. Hapisten çıktığında çetede de düzen değişmiştir. Artık geri de dönemez.

Çeteye olan özlemi onu bunalıma sürükleyince hastalığı iyice arttı. Psikiyatrislerin yaptıkları testler sonucu artık zeka yaşının oniki yaş civarında olduğuydu. Önce felç geçiren Al Capone, 1947’de de hayatını kaybetti. Cenazesi yakılarak Hillside’da, Mount Carmel Mezarlığı’na gömüldü.

Daha çocukken suç işlemeye başlayan Al Capone’nin anılarından bir söz:

“Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı’ya bana bir bisiklet göndermesi için dua ederdim. Birgün Tanrı’nın çalışma tarzının böyle olmadığını anladım. Ertesi gün gittim, kendime yeni bir bisiklet çaldım ve bu sefer her akşam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi için dua ettim”

Pişmanlık her zaman ağır gelir. Bu öyle bir yüktür ki hiçbir zaman da hafiflemez. Ama kahramanımız öyle gözüküyor ki bundan hiç ders almamış geçmişe olan özlemi hiç bitmemiş…

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

Baca Fırçası Çocuklar – İngiltere’nin Utanç Yılları

Meiji Devrimi Ile Japonya’nın Değişimi

Fransız Devrimi’nin Nedenleri Ve Sonuçları – Ders Notları

Amerikan Devrimi Ve Amerika’nın Bağımsızlığı – Ders Notları

KUTADGU BİLİG – ESER HAKKINDA İNCELEME

ARİSTOTALES POLİTİKA KİTABI – DERS NOTLARI

Merkantilizm Nedir, Neyi Amaçlar? – Ders Notları

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

Rönesans Nedir? – Ders Notları

Reform Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? – Ders Notları

Feodalizm (Derebeylik) Nedir ? – Ders Notları

Viyana Kongresi Ve Sonuçları – Ders Notları

Karansebeş Muharebesi (Aptal Savaş) Osmanlı’nın Zaferi

Çar 1. Petro (Namıdiğer Deli Petro) Kimdir ?

Grigori Rasputin – Rusya’nın Şeytanı Kimdir ?

Kara Ülke Somali – Somali Hakkındaki Gerçekler

Panama Kanalı Ve Kanalın Yapım Hikayesi

Onbaşı Ayı Wojtek – Gülümseten Kahraman

Beğen  13
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir