Menu

Altın Baba Oluyor – Altın Civciv Hikayesinin Devamı

Aradan bir yıl geçmemişti henüz. Altın’ın sekiz tane yavrusu olmuştu. Aslında daha fazla olabilirdi. Eğer Tahsin’in annesi yumurtaları satıp evin harcamalarına katkıda bulunmasaydı. ltın’ın yavrularından yalnız bir tanesi kendisi gibi horozdu. O da her erkek gibi oğlu olduğundan gurur duyuyor vaktini hep onunla geçiriyordu. Ne var ki doğan yavru civcivlerden birisi aynı erkek gibiydi. Altın’ın bu davranışını hazmedemiyordu. Her ne kadar babası onunla ilgilenmese de o bir türlü yanlarından gitmemekle diretiyordu. Altın oğluna ötmeyi öğrettiği sırada o bayan civciv “üh ürü üüü!” diye öyle bir bağırıyordu ki bütün tavuklar gülmekten kırılıyorlardı. Ama o asla pes etmiyor, erkek kardeşiyle yarışa devam ediyordu. Çoğu kez de onu geçiyordu.

altının yavruları

Altın insanlarla konuşabildiği halde çocuklarına bunu öğretmemişti. Oğluna öğretmeye kararlıydı ama nasıl? Zira bu küçük hanım bir türlü yalnız kalmalarına izin vermiyordu. Ama bu erkek Fatma’nın tavırları gün geçtikçe artık Altın’ı eskisi kadar sinir etmiyor bilâkis memnun bile ediyordu. Oğlu kızı kadar öğrenmeye azimli değildi. Ancak kız kardeşiyle yarış yaptıkları zaman  gayrete geliyordu.

Tahsin de bir yaş büyümüş daha fazla sorumluluk sahibi olmuştu. Arada sırada da olsa Altın’ın yanına gidiyor, okul maceralarını anlatıyordu. Altınla dostlukları sapasağlam olduğu için birbirlerine hiç kıyamazlardı. Onlar bir araya geldikleri zaman iki küçük afacan da yanlarından ayrılmıyorlardı ama ne konuştuklarını bir türlü anlamıyorlardı.

altının yavruları

Civcivlerin Ne Zaman Konuşacağını Tahsin de Merak Ediyor

Tahsin Altın’a merakla:

-Daha civcivlerine bizim dilimizi öğretmedin mi?

Başını iki yana sallayan Altın:

-Öğreteceğim ama hangisine, bir türlü karar veremedim? Oğlumu daha çok seviyorum ama kızım daha gayretli. Ne yapayım sence?

-Bizim evde kız ya da erkek ayrımı yok. Hem ablamı da bilirsin. Öyle bir şey olsa kıyametleri koparır.

-Bilmez miyim hiç?

-Ya ikisine birden öğreteceksin ya da hiçbirine. Hatırlıyor musun Altın? Benimle ilk konuştuğun zamanı, ne kadar da çok şaşırmıştım.

-Hatırlamaz olur muyum, dedikten sonra şöyle bir gökyüzüne baktı Altın.

horoz altın

-Başkalarıyla konuşurum diye ne de çok korkmuştun. İşte şimdi ben de çocuklarım için öyle endişe ediyorum. Esasen hepsine de konuşmayı öğretebilirim. Ama ya başlarına kötü bir olay gelirse diye de korkuyorum. Bunu taşıyabilmek önemli! Çocuklarımın sirklerde ya da televizyonlarda bir kafes içinde dolaştırılmalarını istemiyorum. Bak burada nasıl da özgürler.

-Haklısın, dedi Tahsin çömeldiği yerden kalkarken.

-O zaman iki çocuğun arasında hangisi uygunsa ona göre tercihini yaparsın. Hadi artık ben gidiyorum. Bak Sarman geliyor çocuklarına iyi bak!

Uzaktan el sallayarak “Hoşça kal!” diyen Tahsin okula doğru yürüdü.

Altın Civciv Hikayesinin İlk Bölümü İçin Aşağıdaki Bağlantılara Tıklayabilirsiniz

 1. Altın Civciv Hikayesi
 2. Altın Konuşmayı Biliyor
 3. Altın Karabaş’la Arkadaş Oluyor
 4. Sarman Altın’ı Korkutuyor
 5. Altın Okula Gidiyor
 6. Altın Hırsızları Dinliyor
 7. Tahsin Gerçeği Mert’e Anlatıyor
 8. Karabaş Hırsızların Planını Dinliyor
 9. Gece Bütün Ekip Toplanıyor
 10. Tüm Ekip Markete Gidiyor
 11. Hırsızlar Markette Buluşuyor
 12. Hırsızlar Yakalanıyor
Müzik İçin Mehmet Yavuz’a Teşekkür Ederiz
Beğen  93
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir