Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları


554
104 PAYLAŞ, 554 Puan

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

AB (Avrupa Birliği) kökeni 16 ve 17. yüzyıllara dayanır. Özellikle 1789 Fransız İhtilali ile sonuçlanan dönemde AB fikri ortaya çıktı. Uygulamaya geçmesi ise 2. Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkilerinden sonra ortaya çıktı.

Avrupa, yüzyıllar boyunca sık sık kendi aralarında yaşanan savaşlara sahne oldu. Sadece Fransa ve Almanya arasında 75 yılda 3 savaş meydana geldi (1870-1945). Bu savaşlarda birçok insan hayatını kaybederken bir çok aile de dağılarak başka yerlere göç etmek zorunda kaldı. Bu anlaşmazlıklar üzerine bazı Avrupalı liderler ve düşünürler, barışın sürdürülebilmesi için tek yolun, devletlerin siyasi ve ekonomik açıdan birleşmelerinin gerekli olduğu fikrine vardılar.

Erasmus, liberci değerlerin Avrupa’da inşasıyla beraber Avrupalı devletlerin güçlerini birleştirip ortak çıkarlarını yansıtmaları gerektiğini belirtmiştir.

Kant, eğer insanlar daima özgürlükçü ortamda yaşarlarsa kimse savaş için cebinden tek kuruş ödemeyecektir. Ancak bu devletin elindeyse toplumun tepkisini ortaya koymak için demokrasinin gelişmesi gerekir. Ebedi barışın sağlanması için Avrupa’nın gelişmesinin sağlanması gerektiğini savunmuştur.

“Sosyal Devrim Felsefesi” Avrupalı devletlerin dış politikasını etkilemiştir. 2. Dünya Savaşı sonrasında ABD tarafından verilen Marshall yardımıyla Avrupa’ya akan ABD sermayesinin, Avrupalıların giderek ABD’ye bağımlı kalmasına neden olacağını gören bazı Batı Avrupa ülkeleri, Kendilerine ait olan yeni bir sermaye piyasası oluşturmak istemişlerdir. Bunu bireysel olarak yapamayacaklarını bildiklerinden, birbirlerinin ekonomik potansiyellerini bir araya getirmeleri gerektiği fikrine varmışlardır. Bu şekilde güçlü bir Avrupa pazarı oluşabilecektir.

1950’lerin başında Avrupa Kömür-Çelik Birliği kurulmuştur. Avrupalıların sıkıntısı enerjiyi aralarında pay edememeleridir. Bu nedenle Avrupa 2. Dünya Savaşı sonrasında enerjiyi ortak paydaya bölelim fikriyle bir araya geldiler. Yani Avrupa Kömür-Çelik Birliği’nin amacı enerjiyi Avrupalılar arasında payda etmektir. Bu entegrasyonun sağlanması için şu 3 şart vardır: Siyasal, kültürel, ekonomik.

Avrupalılar, ekonomi alanında ilişkilerimizi geliştirirsek kültürel ve siyasal alanda da gelişimi sağlayabiliriz. Erasmus’un amacından biri ülkeler birbirini tanıdıkça siyasal alanda ödünler verebileceği düşüncesidir. 1950’li yıllarda AB’nin ortaya çıkmasının tarihsel kökenleri bunlardır. 2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkmasının nedeni 1. ve 2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan çöküntü ve tehdit unsuru olan komünizmdir.

Reform Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? – Ders Notları

Rönesans Nedir? – Ders Notları

Feodalizm (Derebeylik) Nedir ? – Ders Notları

Üniter Devlet Nedir – Hangi Ülkeler Üniter Yapıdadır

Federal Devlet Nedir – Hangi Ülkeler Federal Yapıdadır


Beğendin Mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

554
104 PAYLAŞ, 554 Puan
Hasret Türkan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format