Menu

Baca Fırçası Çocuklar – İngiltere’nin Utanç Yılları

Baca Fırçası Çocuklar – İngiltere’nin Utanç Yılları

Baca Fırçası Çocuklar – İngiltere’nin Utanç Yılları

Hiç burnunuzu bir bacaya dayayıp kokladınız mı? Ne kadar keskin ve dayanılmaz bir kokusu vardır onun. Belki bacayı koklamamış olabilirsiniz ama bir kış günü mutlaka ters bir rüzgar esmiş evinizi soba basmıştır. Her yerin kara kara dumanla dolunca bir yandan söylenerek alelacele kapıları pencereleri açtığınızı hatırlayın! O anda üşüdüğünüze mi yoksa evinizin kirlendiğine mi üzüleceksiniz? Kirlenen duvarlar için ise yaz günlerinin gelip, sobaların kaldırılma gününü beklemeye başlarız bu görüntü kirliliğinden kurtulmak için. Böyle zorlukları yaşamayan yoktur sanırım. Bu yazdıklarım belki çözülemeyecek sorunlar değil! Yalnız iyi temizlenmeyen bacalar ve ters esen rüzgarlardan dolayı ölenlerin sayısı azımsanmayacak kadar da çoktur. Bir de baca temizleme işini meslek edinenler var ve bu uğurda ölenler…

baca fırçası çocuklar

Sizlere bahsedeceğim olay 1666 yılında Londra’da dört gün boyunca sürüp, tüm Londra’yı ateşi ile saran ve tarihe de “Büyük Londra Yangını” diye geçen olayın ardından Baca Kanunu’nun yapılmasıdır. Bu yangına büyük bacaların sebep olduğu düşünülür. Yeni yönetmeliğe göre bacalar artık 45cm olacaktır. Bu bacaların küçük olmasından dolayı temizlenmesi de bir o kadar zordur. Bu dar bacaların içine girip artık büyükler temizleyemezlerdi. Buraya sığıp temizleme işi de küçük yaşta fakir ailelerden satın alınan ya da yetiştirme yurtlarından evlat edinilen küçük erkek çocuklarına verildi. Bu küçük köleler, genelde altı yaş civarında olup hep çelimsiz çocuklardı, büyümemeleri içinse onlara az yemek yedirilirdi. Bu çocuklar gün boyu temizledikleri kurum çuvallarının üstünde yatarlar ve yıkanmalarına da ancak yılda birkaç kez izin verilirdi. Tatilleri ise yılda bir kez olup o da 1 Mayıs günüydü.

Baca fırçası, diye bilinen bu çocuklar yukarıdan kazıdıkları kurumun ciğerlerine işlemesi ve çalışıp kaytarmamaları için de alttan yakılan ateş bir kat daha nefes darlığı çekmelerine sebep oluyordu. O isin  ve dar bacalardaki hareketin sınırlı olması yüzünden çoğu yirmili yaşları görmeden ölürlerdi. İş kazaları ve kanserden ziyade onların ilk ölüm sebebi kalp kırıklığıydı.

baca fırçası çocuklar

İngiltere’nin bu kara lekesi 200 yıl sonra George isminde baca fırçasının ölümü ile sona erer.

George 12 yaşında bir baca fırçasıydı. O gün sabah erkenden Cambridge’deki Fullbourn Hastanesi’nin tıkalı bacalarını açmak için bacalardan birine girer ve orada sıkışır. Uzun süre sesini duyuramaz ve bu kalış bacanın keskin katran kokusunun ciğerlerine daha çok gitmesine daha çok gözlerinin yanmasına sebep olur. “Artık dayanacak gücüm kalmadı”, dediği anda sesini duyarlar ve duvarı yıkıp onu çıkartırlar. Etrafını saran meraklı kalabalığın dışında onunla ilgilenen bir doktor, hemen onun elini yüzünü temizlettirip, onun banyo yapmasını ve temiz bir yatağa yatmasını sağlar. Hayatında ilk ve son defa kendisine iyi davranan birileri olmuştur. Ama bu onu yaşamasına yetmez ve ölür kayıtlara da iş kazası diye geçer. Onu köle olarak çalıştıran kişiye ise altı ay hapis cezası verilir.

Birilerinin ölümü birilerinin yaşamasına vesile olabiliyor. Bu vehim olaydan sonra Baca Fırçalığı yasaklanır.

baca fırçası çocuklar

Çocuk olmak her devirde zor. Bunun en büyük etkeni ise belki de yanlış ellerde doğmak

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

Meiji Devrimi Ile Japonya’nın Değişimi

Fransız Devrimi’nin Nedenleri Ve Sonuçları – Ders Notları

Amerikan Devrimi Ve Amerika’nın Bağımsızlığı – Ders Notları

KUTADGU BİLİG – ESER HAKKINDA İNCELEME

ARİSTOTALES POLİTİKA KİTABI – DERS NOTLARI

Merkantilizm Nedir, Neyi Amaçlar? – Ders Notları

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

Rönesans Nedir? – Ders Notları

Reform Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? – Ders Notları

Feodalizm (Derebeylik) Nedir ? – Ders Notları

Viyana Kongresi Ve Sonuçları – Ders Notları

Karansebeş Muharebesi (Aptal Savaş) Osmanlı’nın Zaferi

Çar 1. Petro (Namıdiğer Deli Petro) Kimdir ?

Grigori Rasputin – Rusya’nın Şeytanı Kimdir ?

Beğen  57
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir