Menu

Mutlu Bağırsaklar İçin Ne Yapmak Gerekli ?

Sağlığımız için en önemli şeylerden biri de bağırsak hareketlerimizin düzgün olması. Bağırsaklarımız düzgün çalışmadığında günlük hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Halsizlik yorgunluk gibi sebeplere neden olabileceği gibi cilt problemlerine de neden olabilir. Akne gibi istenmeyen durumların oluşmasına sebebiyet verebilir. Yine bunun yanında ani kilo değişiklikleri ve gıda alerjileri gibi istenmeyen sorunlara neden olabilir. Bu gibi sıkıntılarınız varsa günlük yaşantınızda değişiklikler yapmanız gerekecektir. Yapacağınız ufak değişikliklerle hem genel sağlığınız hem de ruh sağlığınız için olumlu gelişmeler yapabilirsiniz.

bağırsak

Bağırsak Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Bol bol su için

Suyun vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu konu hakkında yazdığımız “suyun hayatımızdaki önemi” isimli yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Susuz kalmak diğer organlarımızı olumsuz etkilediği gibi bağırsaklarımızı da olumsuz etkilemektedir. Bağırsak içinde biriken dışkının yumuşamasını sağlayarak vücuttan daha kolay bir şekilde atılmasına katkı sağlamaktadır. Bol su içerek daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde vücuttan çıkarabilirsiniz. Bol su içerek aynı zamanda vücudunuzdaki toksinlerden de kurtulabilirsiniz.

bağırsak

Yüksek Lifli Gıdalar Tüketin

Her gün yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmenin yanında baklagillerden ve tahıllardan da tüketmeniz gerekir. Bu şekilde lif oranı yüksek gıdalarla beslenmiş olur ve bağırsak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Hem daha uzun süre tok kalmanıza hem de ishal-kabız gibi sorunlara daha az maruz kalmanıza yardımcı olur. Yeme alışkanlığınız düzene girdiğinde bağırsak hareketleriniz daha tutarlı hale gelecektir. Bu şekilde yaşadığınız sindirim problemlerinden kurtulmuş olacaksınız.

Probiyotik Tüketin

Probiyotikler, uzun yıllardır bağırsak hastalıkları ile ilgili rahatsızlarla mücadele etmek için kullanılmaktadır. Sindirim sisteminizde ne kadar faydalı bakteri varsa siz de o kadar sağlıklısınız demektir. Probiyotikler, yiyeceklerden aldığınız vitamin ve minerallerden yüksek oranda faydalanmanızı sağlayacaklardır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiği de yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Probiyotikleri her gün yoğurt ve lahana turşusu yiyerek kolayca alabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Vücudunuzun sürekli hareket halinde kalması gerekmektedir. Düzenli olarak egzersiz yaparak vücudunuzun hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bağırsaklarınız daha düzenli çalıştığı için, daha iyi ve hızlı bir şekilde sindirim gerçekleştirir. Düzenli egzersiz yaptığınızda yararlı bağırsak bakterileriniz artacak, ideal kiloya ve daha düz bir karına sahip olabileceksiniz.

Yeterli Miktarda Uyuyun

Yetişkin bir insan için 7-8 saat uyumak yeterlidir. Yeterli düzeyde uyumadığınızda vücudunuzda çeşitli sıkıntılar meydana gelecektir. Bunların en başında da bağırsaklarınız gelecektir. Yetersiz uyku bağırsak sağlığınızın bozulmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bağırsaklarınızın düzgün çalışması uykusuzluk, stres ve depresyonla mücadele konusunda oldukça fazla rol oynamaktadır.

Sağlıklı Günler 🙂

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz

Cam Gibi Bir Cilt İçin Maya Maskesi Yapımı

Saçları Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Ihlamur İle Gelen Sağlık Faydaları Ve Kullanımı

Mucizevi Bitki Adaçayının Faydaları Nelerdir

Kaymak Ve Kaymak Yağı Yapımı | Bal Kaymak Maskesi

Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Evde Salatalık Toniği Yapımı

Japonların Mucizevi Buluşu: Yeşil Çay Ve Faydaları

En Etkili Göbek Yağlarından Kurtulma Yolları

Minimalizm: Sade Yaşam Hakkında Tüyolar

KARBONHİDRAT SAYIMI NEDİR?

Yazın Vazgeçilmezi: Karpuz Ve Faydaları

Kaktüsün Radyasyonu Emen Muhteşem Gücü Ve Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Hindistan Cevizinin Bilmediğimiz Birçok Faydası

Badem Yağının İnanamayacağınız Faydaları (Saç-Sakal-Tırnak Güçlendirme)

Sofraların Baş Tacı Haşhaşın Yolculuğu

Kekik, Kekik Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Beğen  58
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir