Menu

Bir Kediyle Yaşamak Hayvan Sevgisi :)

Bir Kediyle Yaşamak | Hayvan Sevgisi

Hele bu zamanda kiminin evinden ayırmadığı kiminin de işkence ederek öldürdüğü can dostlarımızdan olan kedilerden söz edeceğim.

Evcil hayvan besleyenler pekâlâ bilirler ki onlar da tıpkı insanlar gibidir. Kimi sinirliyken kimi sakin kimi pisken kimi de temizdir. Her birinin sadece dış görünüşü farklıdır. Ama insandan daha farklı bir özellikleri vardır ki, bir insanın dış güzelliği, zengin ya da fakir oldukları onların umurunda değildir. Kim onlara güzel davranıyorsa o “güzel”, kim onları besliyorsa o “zengin”dir.

hayvan sevgisi

Eğer çocuğunuz bir kedi beslemek istiyorsa o mutlu olsun diye siz de istersiniz. Hakikaten her şeyin bir zamanı var ve o gün gelmeden de dilekler gerçekleşmiyor. Dışarıya çıktığımda eve gelmek üzereyken küçük sarman bir kedi “miyav” deyince dayanamayıp onu eve getirdim. Kediyi eve sokar sokmaz o bütün odaları “ben nereye geldim” dercesine dolaştı. Emin olduktan sonra rahat bir uykuya daldı. O uyurken bir kaba su başka bir kaba süt koydum. Dışarıya çıkıp tuvalet ihtiyacını görmesi için kum getirip bir de geceleri balkonda uyuması için marketten karton kutu istedim. Sonrasında resmini çekip çocuğuma yollayıp “ismini sen koy!” dedim. Bununla da yetinmeyip sosyal medyada kedimizi paylaştım. Akşam eve geldiğinde Kötü Kedi Şerafettin’in adını kısaltıp “Şero” koydu. Yalnız gece yatacağımız zaman ne kutuda yatmayı ne de kuma tuvaletini yapmayı kabul etti. Sadece bir “miyaaav” diyerek bize istemediğini belirtti. Bizde her “miyaaav” dediğinde onu dışarıya bıraktık ki bir kabahat işlemesin. Daha öncesinde bir kedi beslememiş olsaydım bunu elbette anlayamazdım.

Bir Kedi ile Yaşamak için tabi ki bazı tedbirler almamız gerekliydi. Öncelikle mutfakta asla açıkta yiyecek bırakmamak ve kirli kap kacak bulundurmamaktı. Banyo ve tuvalet kapıları mutlaka kapalı kalmalı mesela. Amacımız önce insan sağlığı olmalıdır çünkü. Ve kendi karnını doyurmadan da ilk evvel onun karnını doyurmaktır senin sofrana gelmemesi için.

*****

Şero, balkonda uyumayı kabul etmeyince gece uyumadan evvel onu ihtiyacını karşılaması için bekleyip o eve geldikten sonra uyumaya başladık. Sabahın ilk saatlerinde ise hemen camı açıp dışarıya çıkarttık. Yiyeceği mama ve suyu balkonda olduğu için balkon kapısını tamamen kapatmak istemedik ve onun girip çıkabileceği kadar bir aralık bırakarak ip bağladık.

hayvan sevgisi

Daha annesinden yeni kopmuş bir yavru olan Şero’yuannesi aslında güzel bir şekilde terbiye etmiş kalanı biraz bizde biraz da kendisindeydi. Balkondan kuşları görünce epey heyecanlandı ve bir gün dışardan eve gelirken ağzında küçük bir kumaş parçasıyla geldi. Onun da duyguları vardır incinmesin diye kumaşı alıp atmadım. İyi ki de atmamışım bizim Şero meğer bu kumaşı av olarak getirmiş ve evde sürekli ona hızlıca koşup koşup antrenman yapmaya başladı. İşin açıkçası annesinin ona vermediği avcılık dersini çalışmaya başladı. Eğer insanın dışındaki diğer yaratılanlara bir baktığınızda onların da kendilerini yetiştirmek için bir çaba sarf ettiğine tanık olabilirsiniz.

hayvan sevgisi

Bizim Şero’nun eve gelişi bir haftayı geçti. Ve bir gün eve kapkara geldi. “Dışarıda is olabilecek hiçbir şey yok bu nasıl böyle kirletmiş tüylerini” diye düşünsem de pek üzerinde durmadım. Her yanını sabunlu su ile zor zahmet temizledim zira kediler sudan pek hoşlanmazlar. Bir de fön makinası ile kurutmayı denedim ama o korkunca vazgeçtim. O bir kenara gitti ve her yanını yaladı hava da sıcak olunca tüyleri kendi kendine kurudu.

Üstü başı is olmasının ardından komşulardan ilk şikayeti aldık. Meğer tüylerinin kapkara oluşu komşunun ekmek evine girip küllenmesiymiş. Bir de onları kumun üzerinde tuvalet ihtiyacını görmesi ise tam bir utanç. Ama yaptığı bu yaramazlık sonucu kedileri biraz daha tanımama sebep oldu. Şöyle; onun tuvalet olarak kullandığı kumdan alıp bir leğene koyduk ki onu hemen benimsedi ama önceki kumu reddetmişti. Demek ki önce kendi kokusu sinmeliydi. Kumu leğene koyar koymaz gidip kumun üzerine yattı.

hayvan sevgisi

Şimdi ben sizlerin okuması için bu yazıyı yazarken Şero evin bir köşesinde miskin miskin uyukluyordu. Sevgi ve şefkat beraberinde güven getirir.

Diğer Yazılarımıza Da Göz Atabilirsiniz:

Altın Civciv Hikayesi

Can Dostlarımız

Kedi Tecker

Altın Baba Oluyor – Altın Civciv Hikayesinin Devamı

Ünlü Düşünürlerin Akılda Kalan Sözlerinden Seçmeler

Tolstoy’un Bisikletinin İlham Veren Rolü

Gece Midir Hüzünlendiren, Yoksa Kendimiz Mi?

Gecekondu Ve Onlarca Özlem

Çini Sanatı – Klasik Eski Türk El Sanatları

DEPREM GERÇEĞİ (Sorunlar Ve Çözüm Önerileri)

Ayasofya Tarihi Ve Önemi (Müze Ve Cami Dönemleri)

Yazımı Karıştırılan Sözcüklerden Bazıları

Bir Kediyle Yaşamak | Hayvan Sevgisi 🙂

Hayvan Sevgisi en özel sevgidir…

Beğen  55
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir