Menu

Bor Madeni Nedir ve Nerelerde Kullanılır ?

Bor Madeni

Bor madeni geleceğin en önemli enerji kaynaklarından bir tanesidir. Bor madeninin oluşumu volkanik süreçlere bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Çok uzun yıllar önce doğada eriyik halde bulunan bor tuzları, havaların kurak gittiği dönemlerde suların buharlaşmasıyla birlikte bor yataklarını oluşturmuşlardır.

Doğada yaklaşık 230 çeşit bor vardır. Dünyada en önemli bor maden yatakları sırasıyla Türkiye, Rusya, Güney Amerika ve ABD de bulunur.  Türkiye bor madeni açısından oldukça zengindir.  Dünya rezervinin %73 ile en çok olduğu yer olması nedeniyle ülkemizin önemi oldukça artmaktadır. Ülkemizde Bursa-Kestelek, Balıkesir-Bigadiç, Kütahya-Emet, Eskişehir-Kırka da bor yatakları mevcuttur.

bor madeni

Bor madeninin kullanılması ülkemizde en çok cam, cam elyafı, deterjan, tarım vb sektörlerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda nükleer reaktörlerde borlu çelikler, bor karbürler ve titanbor alaşımları kullanılır. Yine bu reaktörlerin kontrol sistemleri, soğutma havuzları ve reaktörün acil durumlarda alarm ile kapatılmasında bor kullanılır.

fabrika

Bor madeninin işletilmesi Türkiye’de Eti Maden İşletmeleri tarafından yapılmaktadır. Dünyadaki en çok üretim Türkiye’de yapılmaktadır. Diğer ülkelerin rezervleri bize göre oldukça az olduğu için onların rezervleri tükenmeye çok yakındır. Biz bu madeni kendi teknolojilerimizle, kendi ürünlerimizle işleyip ham maddeden pazar ürününe dönüştürdüğümüz takdirde ülkemizin önemi artmakla beraber ekonomimize de büyük katkılar sağlayacaktır. Çünkü en çok rezerv bizde, en çok üretim bizde. Bu nedenle pazarda lider konumunda olmamız kaçınılmazdır.

Ve unutulmaması gereken en önemli şey bir şeye sahip olmak değil, onu akıllıca kullanabilmektir. Bor bu açıdan bizim için çok büyük fırsattır. Bor tek başına pek bir işe yaramayacaktır. Bu madeni kullanabilecek bir teknolojiye sahip olmak ve böylece onu işleyebilmek çok önemlidir. İşte o zaman kalkınma düzeyimiz artacak ve sanayi ülkesi olmanın önü açılacaktır.

Dünyanın En Güçlü Orduları

Açık Kaynak İşletim Sistemi Nedir – Artıları ve Eksileri

İnstagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır

Google Aramada Kaçıncı Sırada Olduğunu Bulma

Açık Kaynak İşletim Sistemi Nedir – Artıları Ve Eksileri

Dünyanın En Güçlü Orduları

Autocad’i Basitleştirmek Mümkün Mü?

Bor Madeni Nedir Ve Ne İşe Yarar

PLC Programlama Örnekleri – 1

PLC Programlama Örnekleri – 2

GÜNÜMÜZDE PROGRAM KULLANIMININ ÖNEMİ – 1

GÜNÜMÜZDE PROGRAM KULLANIMININ ÖNEMİ – 2

Beğen  145
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir