Menu

Boya Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Boya Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaz günlerinin gelmesiyle birlikte evlerinde değişiklik yapmak isteyenler için uygun bir ortam oluştu. Bu değişikliklerden birisi de kuşkusuz evlere farklı bir hava veren boya badana işleridir. Bu işleri bir ustaya teslim etmek istemeyen bizzat kendisi yapmak isteyenler mutlaka vardır. Böyle düşünenler için boya çeşitleri ve renklerini tanıtacağız.

Öncelikle sizlere hatırlatmak istediğimiz evinizin duvarlarını hangi boya ile boyarsanız boyayın ama evin tavanında mutlaka nefes alan bir boya çeşidi kullanmanızda fayda vardır. Aksi takdirde rutubet kaçınılmaz olur. Bu da hem kendi sağlığımız hem duvarın dayanıklılığı hem de görüntü açısından hoş olmayacak sonuçlara yol açar.

ev boyayan çocuk

Boya Çeşitleri

Astar Boya

Boyanın ilk katıdır. Bu boyanın yüzeye iyi sürülmesini sağlamak için yapılan işlemdir.

Yağlı Boya

Sentetik, parlak ve hızlı kuruma özelliğine sahip olan bu boyanın genellikle mutfak ve banyo gibi alanlarda kullanılması önerilir. Silinebilme  ve uzun yıllar dayanabilme özelliği onu cazip hale getirir. Yalnız, boya yapıldıktan sonra solvent maddesini dışa salmasından dolayı eve bir hafta girilmemesi önerilir.

Akrilik Boya

Su bazlı olan bu boyaya ayrıca plastik boya da denir. İçinde solvent barındırmaması sonucu bütün odalar için önerilir. Kiri çabucak çekmesi dezavantaj gibi gözükse de suyla temizlenebilme özelliği sebebiyle yine de tercih edilir. Çünkü o bir sağlık dostudur.

Saten Boya

Bir kapatıcı özelliğe sahip olan bu boya çeşidi göze hoş gözükmeyen yerleri kusursuzca örter. Silinebilme ve yıllarca dayanabilme özelliğinden dolayı tercih edilir.

İpek Boya

Bu boya çeşidi kir ve toz yutmaması bir yana gözü yormayan bir özelliği de vardır. Suyla temizlenebilme ve tam bir doğa dostu olan bu boya çeşidi tam anlamıyla iç cephe için tasarlanmıştır.

Boya, bir yüzeyi kaplayarak dış etkilerden korumanın yanında onu biraz da güzel göstermektir aslında.

Eğer evinizden önce ruhunuzu okşayan boya rengine karar verdiyseniz. Evet elleri kolları sıvayıp boya işine başlayabiliriz artık.

elleri ve yüzü boyalı küçük kız

Senin sevdiğin renk en güzel renktir…

Diğer Yazılarımıza Da Göz Atabilirsiniz:

Türk Tarihinde Halı Sanatı

Eski Türk El Sanatlarından – Edirnekâri

Çini Sanatı – Klasik Eski Türk El Sanatları

PARFÜMÜN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE KOKULAR

Çiçeklerin Kraliçesi – Isparta Gülü Ve Gül Suyu Yapımı

8 MART DEYİNCE…

Can Dostlarımız

Tolstoy’un Bisikletinin İlham Veren Rolü

Gecekondu Ve Onlarca Özlem

Gece Midir Hüzünlendiren, Yoksa Kendimiz Mi?

DEPREM GERÇEĞİ (Sorunlar Ve Çözüm Önerileri)

Yazımı Karıştırılan Sözcüklerden Bazıları

Beğen  97
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir