Menu

Çiçeklerin Kraliçesi – Isparta Gülü ve Gül Suyu Yapımı

Çiçeklerin Kraliçesi – Isparta Gülü ve Gül Suyu Yapımı

Çiçeklerin kraliçesi dediğimiz gül, renkleri ve kokusuyla hep övgüye layık görülmüş, diğer çiçeklerden aşkı anlatımıyla da farklı bir yere sahip olmuştur. Şiirlere, kasidelere ilham kaynağı olan gül hep bülbülün yegane aşkıdır.

İbrahim (as)’ın kıssasında ise; Halilullah’ın ateşe atıldığı yerde ateşin güllere dönüşmesi ve Yüce peygamberimizin de kokusunun hep güle benzetilmesi gülün değerini bir kez daha ortaya koyar.

Gülsuyu o kadar sevilmiş ki hatta zemzemle bir tutulduğu için hac mevsiminde, İslâm âleminin kutsal saydığı Kâbe ve çevresi ikisiyle yıkanır.

Gül Suyu Yapımı

Isparta gülünün diğer güllerden kokusu dışında renginin açık, yaprak sayısının az ve dayanıklılığının ancak bir gün olmasıdır. Bu nedenle dalından hemen toplanmalıdır yoksa çabucak dökülür. Boşa giden sadece para değil aynı zamanda emektir.

Hasat zamanı Mayıs ayında olan gül, ne sıcak ne de soğuk havayı sever. Bu ayda gül yetiştiricileri ve işçiler daha gün doğmadan ay ışığında gül bahçelerine iner, bellerine bağladıkları torbalarla işin başına geçerler. Gül toplaması zor olmadığı için her yaş grubundan insanı güllükte çalışırken görmek mümkündür. Çalışanlara topladığı gül kadar ücret ödendiği için haksızlık diye bir şey yoktur. Okulların açık olması zamanına rastladığı için üniversite öğrencileri dahi harçlıklarını çıkartmak için gül toplamaya giderler. Gülden gelenin kokusu taa uzaklardan bile duyulur, günler geçse de onun kokusu geçmez. Bu da herkesin çok hoşuna gider. Yalnız gül toplayanlara da eskilerin bir tavsiyesi, nefes alırken derin soluk almamalarıdır. O keskin koku biraz da insanı sarhoş eder.

gül suyu

Gül hasadı, bulunduğu coğrafi sıcaklığa göre bulunduğu yörede 15-20 gün gibi bir süre sürer. Ama güller, havanın ısınmasına göre açtığı için her yerin hasat mevsimi kendi yöresine göre değişir. Bu da gülün dört ay gibi bir süre o yörenin geçim kaynağı olmasında son derece etkindir.

Gül için kaynaklara bakılınca dikiminden iki yıl sonra verim veriyor dense de dikildiği yıl torusunu (tomurcukların çok olması) vermeye ve satış yapılmaya başlanır. Maddi olarak geliri yüksek, işin de kısa sürmesi nedeniyle köylülerin en çok tercih ettiği ürünlerin başında yer alır. Gül toplayıcılarının zorlandığı tek şey ise; güneş doğduktan sonra gülün kopmaması ve dikenlerinin ellerine batması. Artık gül bitti deyip evlerine dönmek için arkalarına bakanların, bahçenin tekrar güllerle dolmasıyla şaşırması onlar için ayrı bir sürprizdir. Ancak o güller artık ertesi gün toplanmak üzere bırakılır.

Gül sahibi, çuvallara toplanan gülleri kantara tarttırarak teslim eder. Bazıları Gülbirlik’e teslim ederken özel sektörü tercih edenler de vardır.

gül kremi

Isparta gülü kozmetik sanayide haklı yerini almıştır.

Atatürk, Isparta’ya gelip basit imbik makinalarını modern fabrika ortamına taşısa da hala köylerde küçük fabrikalar görmek mümkündür.

Yurtdışına özellikle de hac mevsiminde, hacıların misafirlerine vermek için aldıkları hediyelik eşyalar arasında mis ilk sırayı almıştır.

Hasat mevsimi bittiğinde Gül festivalleri düzenlenir. O gün için halka gülden taçlar, gül şurubu dağıtılır. Sokaklara ise gülsuları sıkılır.

gül parfümü

Şehrin sembolü olduğu için belediyeye ait araçlarda ve çevre düzenlenmesinde gül motifi sıklıkla kullanılmıştır. Gül ile başlayan kız isimleri yanı sıra cadde ve dükkan isimleri oldukça yaygındır.

Ayrıca şehrin önemli merkezlerinde gül ürünleri satan dükkanlar oldukça fazladır. Bunlardan bazıları lokum, şekerlemeler, krem, parfüm, gülsuyu, kolonya, gül reçeli, dondurma ve sabun sayılabilir. Ürünler çok satıldığı için her zaman tazesini bulmak da mümkündür. Gülden bu kadar bahsettikten sonra bir de ev yapımı gülsuyu tarifi vermemek olmaz.

gül lokumu
Gül Lokumu

Gül suyu Yapımı

Yarım kilo yıkanıp temizlenmiş gül yaprağı

Yarım kilo saf su

Tencerenin içine su ve gül yaprakları birlikle konulur. Bir saat boyunca kapağı açılmadan kaynatılır. Soğuyunca bir tülbent yardımıyla tercihen şişeye süzülerek katılır. Hemen kullanıma hazır olan bu gül suyunu ister tatlılarınızda ister cilt bakımında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3-4 ton gülden bir kilogram gülyağı çıkar ve fiyatı ise 60 bin TL’dir.

Gül’ü gülyağına çeviren ibrik düzeneğinin aynı zamanda üzümü rakıya dönüştüren düzenekle aynı olması ise ayrı bir ironi.

Her ne olmak istiyorsan O ol!

http://www.gulbirlik.com/ Rosense ve Sweet Rose markalarının kurucusu.

Aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz

PARFÜMÜN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE KOKULAR

Türk Tarihinde Halı Sanatı

KARBONHİDRAT SAYIMI NEDİR?

Badem Yağının İnanamayacağınız Faydaları (Saç-Sakal-Tırnak Güçlendirme)

Gecekondu ve Onlarca Özlem

Tolstoy’un Bisikletinin İlham Veren Rolü

Minimalizm – Sade Yaşam Hakkında Tüyolar

Japonların Mucizevi Buluşu: Yeşil Çay ve Faydaları

Evde Salatalık Toniği Yapımı

En Etkili Göbek Yağlarından Kurtulma Yolları

Beğen  124
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )