Menu

Ebru Sanatı – Klasik Eski Türk Sanatları

Ebru Sanatı

Buluta benzemesinden dolayı Ebru adını alan Ebru sanatının geçmişi 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Tarihçesi tam olarak bilinmemekle beraber “kâğıdın bulunuşu kadar eskidir” diyenler de vardır. Her göçle birlikte insanlar gittikleri yerlere kültür ve sanatlarını da götürmüşlerdir. Avrupalılar da ebru sanatını bu şekilde Türklerden öğrenmiş olup ebruya “Türk Kâğıdı” ismini vermişlerdir. Bu sanat bir zaman dünyada çok revaç gördüyse de günümüzde sadece hobi meraklıları, açılan kurslar vasıtasıyla ebru sanatını öğrenip icra etmektedirler.

Sanatçının duygularını kâğıda aktarma sanatıdır, Ebru. Her tekneden çıkan eser bir tanedir ve tekrarı yoktur. Yeniden bir ebru yaptığınızdaki ruh haliniz aynı olmayacağı için her seferinde farklı renklerle ayrı bir armoni oluşur.

Ebru Yapmak İçin Malzemeler

Kitre(Geven otu)

Su(yağmur suyu)

Fırça, biz, tarak

Toprak boya

Çelik tekne

Kitrenin Hazırlanışı

İki çorba kaşığı kitre iki litre su içine katılıp üç gün bekletilip arada karıştırılır. Tortu kalmaması için süzülüp çalışma teknesine boşaltılır.

Ebru Sanatı İçin Boya Hazırlanışı

Ebru da kullanacağınız boyalar mermer zemin üzerinde ezilip su ile karıştırılarak merhem kıvamına getirilir. Uygun kavanozlara koyulan boyalara öd eklenir. İki ay sonra kullanıma hazır boyalar bu şekilde terbiye edilir.

Ebru Sanatı Yapılışı

Kitreli su, boyalar, iyi ışık alan havadar bir ev ve özellikle sanatçı ruhunuz hazırsa Ebru sanatına başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz renkler fırça yardımıyla elinize vurularak serpiştirilir. Bu renk cümbüşü birkaç kez tekrar edilir. Daha sonra fırça yardımı ile boyalar teknenin istenilen yerlerine damlatılır. Fırça ve tarak gibi malzemelerle istenilen motifler oluşturulur. “Artık bu iş bitti” dediğiniz an kaliteli bir kağıt, yapılan desenlerin üzerine dikkatlice konulur. Hava kabarcığı oluşmaması için kağıdın boyanın her yerine değmesi sağlanır. Boyanın kağıdın her yerine değdiğine emin olunca itinayla tekneden çıkarılıp kurumaya bırakılır.

Battal ebru, bülbül yuvası, dalgalı ebru, serpme gibi çok çeşitli desenler sizin sanatınızın tekneden çıkmış halidir.

Ebru sanatına gönül vermiş kişilerin yaşamı Ebrudan Önce ve Ebrudan Sonra diye bir hâl alır ki bu onlar için artık bir yaşam biçimidir artık.

Her Ebru Sanatçısı yaptığı bezemeyle kendi ruhunu ortaya koyar…

ebru boyama

Ruhun nasılsa sanatın da O’dur.

Diğer Yazılarımıza da Göz Atabilirsiniz:

Boya Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ünlü Düşünürlerin Akılda Kalan Sözlerinden Seçmeler

Türk Tarihinde Halı Sanatı

Eski Türk El Sanatlarından – Edirnekâri

Çini Sanatı – Klasik Eski Türk El Sanatları

PARFÜMÜN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE KOKULAR

Çiçeklerin Kraliçesi – Isparta Gülü Ve Gül Suyu Yapımı

8 MART DEYİNCE…

Can Dostlarımız

Tolstoy’un Bisikletinin İlham Veren Rolü

Gecekondu Ve Onlarca Özlem

Gece Midir Hüzünlendiren, Yoksa Kendimiz Mi?

DEPREM GERÇEĞİ (Sorunlar Ve Çözüm Önerileri)

Yazımı Karıştırılan Sözcüklerden Bazıları

Beğen  98
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir