Menu

Türkiye’nin En Güzel Şehri

Ülkemizin her şehri birbirinden güzel olsa da mutlaka gidip görmeniz gereken bir şehir var ki, hayran kalmamak elde değil. Bu eşsiz şehir gezmeyi sevenlerin en önemli uğrak yerlerinden biridir.

İSTANBUL

Hiç şüphesiz en güzel şehrimiz ‘İstanbul’dur. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, yüzyıllardır birçok defa kuşatılıp sahip olunmaya çalışılan kıskanılası bir şehirdir İstanbul. Birbirinden güzel mimari eserleri, doğal güzellikleri içinde barındırır.

Yerebatan Sarnıcı

Büyülü ihtişamıyla “Yerebatan Sarayı” olarak da anılan bu yapı şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. Günümüzde ise tarihi eserler arasında yer alarak, yalnızca turistik amaçlı kullanılmaktadır.

Köprü Manzarası

İki kıtayı birbiriyle buluşturan nadide şehrimiz, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayarak kesintisiz ulaşım sağlar.

Ayasofya

Dünya tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli mimari eserleri arasında yer alan Ayasofya; ihtişamı, mimarisi ve büyüklüğü yönünden sanat dünyası açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.

Sultanahmet Cami

Bu devasa camii, Türk-İslam mimarisinin en başarılı eserlerinden birini oluşturmaktadır. İlk yapıldığında geniş bir külliyeye sahip olan bu cami, içinde medrese, hünkâr kasrı, imarethane, arasta, hamam gibi yapılardan oluşmaktaymış. Ancak külliyenin büyük bir kısmı günümüze ulaşmayı başaramamış. Yine de yapının bahçesinde 1. Ahmet’in tek kubbeli mezarını ve güneş saatini görebilirsiniz. 

Kız Kulesi

Geçmişi milattan öncesine dayanan bu eşsiz yapı İstanbul’la bütünleşmiş durumdadır. Antik çağlardan başlayan geçmişiyle Eski Yunan’dan Bizans İmparatorluğu’na, oradan da Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanarak, neredeyse tarihin her dönemine tanıklık etmiştir.

İstiklal Caddesi

Bu cafcaflı cadde çeşit çeşit dükkanların olduğu hem de gezginlerin mekanlarına akın ettiği yüksek popülerliği olan , İstanbul’a gelenlerin mutlaka uğradıkları yerlerden biridir. Caddenin içinden geçen tramvay da caddenin bu kadar popüler olmasına olanak sağlamıştır.

Galata Kulesi

Şehrin en eski ve güzel kulelerinden biri olan Galata Kulesi,  İstanbul denildiğinde akla ilk gelen yapılardan birisidir.

Vapurla martıların eşsiz güzelliği
Boğazdan İstanbul Manzarası

İki kıtayı birbiriyle buluşturan nadide şehrimiz.

Beğen  173
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 8 )