Menu

En İyi 5 Yeşilçam Filmi

Türk sinemasının birçok filmi izlenmesi gereken filmler arasında yer alsa da, biz 5 taneyle sınırlamaya kalksak en güzelleri bunlar olur. Keyifli seyirler!.

Kara Gözlüm (1970)

Başrollerini Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oynadığı “Kara Gözlüm” izlenmesi gereken en iyi Türk filmleri kategorisinde ilk sırada. Balıkçı Azize ile Kenan’ın balık pazarındaki aşklarını konu ediyor. Meşhur repliği “Söyliyciğim ilk şarkıyı mutlu insanlara adıyorum”… Belkıs Özener’in seslendirdiği “Sevemedim Kara Gözlüm” şarkısı da bu filmle özdeşleşmiş durumda. İzlemeye değer!.

Canım Kardeşim (1973)

Başrollerinde Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit ve Metin Akpınar gibi isimlerin olduğu izlenmesi gereken en güzel dram filmlerinden birisidir. Çok iyi arkadaş olan Murat ve Halit ile Murat’ın kardeşi Kahraman’ın hayatlarını konu ediyor. Kanser olan Kahraman’ın çok istediği televizyonu alabilmek için iki arkadaş canla başla çalışarak mücadele ederler. Filmin yönetmeni Ertem Eğilmez bu film sayesinde Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanmıştır.

Kapıcılar Kralı (1976)

Başrollerini Kemal Sunal’ın oynadığı Kapıcılar Kralı, 70li yıllarda ülkemizde şekillenmeye başlayan aile hayatını, kapıcı ve apartman sakinleri arasındaki ilişkiyi en iyi işleyen filmlerden biridir. O dönemki şehir hayatı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için öğretici olmasının yanısıra eğlenceli de olmasıyla izlenmesi gereken en iyi filmler arasında yer alıyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Başrollerini Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın üstlendiği bu film, bize harika bir aşk ve vefa arasında kalmanın deneyimini sunuyor. Cengiz Aytmatov’un eserinin sinemayla buluştuğu film en iyi Türk filmleri arasında yer alıyor. Sevgi sahip çıkan dost, sıcak insan eli, insan emeğiydi… Sevgi iyilikti, sevgi emekti… İzlemeye değer.

Neşeli Günler (1978) 

Başrollerini Adile Naşit ve Münir Özkul’un üstlendiği bu film dram olmasının yanı sıra eğlenceli tarafıyla da izleyenlerden tam not almayı başarıyor. Turşu suyu satarak geçimini sağlayan çift, limonlu mu yoksa sirkeli mi tartışmasıyla boşanmaya kadar giderler. Yıllar sonra çocukları tarafından tekrar bir araya gelmeye çalıştırılan anne ve babanın trajikomik hayatını konu edinir. Vee mutlu sonla filmi sonlandırırlar.

Beğen  168
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir