Menu

Grigori Rasputin – Rusya’nın Şeytanı Kimdir ?

Şifacı bir keşiş, çariçenin gözdesi, Rus imparatorluğunun en etkili adamı ve Rusya’nın Şeytanı olarak bilinen, aynı zamanda verdiği kehanetlerle de önemli olaylara dikkat çeken “Grigori Rasputin”…

Hepimizin çok sevdiği Ramazan eğlencelerinin vazgeçilmez şarkısı olan “Katibim” adlı biz ezgi vardır. Boney M grubu bu şarkıdan etkilenip sözlerini değiştirir ve RASPUTİN adlı bir şarkı ortaya çıkar. Peki, bu şarkılara ilham kaynağı olan yaşamı hatta ölümü ile de ilginç bir kişiliğe sahip olan bu Rasputin kimdir?

Grigori Rasputin'in heykeli

Grigori Rasputin 1869 yılında Ural Dağlarında küçük bir köyde dünyaya gelir. İki küçük kardeşinin boğularak ölmesi ailesini derinden etkileyince onu dini eğitim alması için bir manastıra verirler. Manastırda üç ay gibi kısa bir zaman geçirmesine rağmen sıra dışı karakteri ile herkesin ilgi odağı olur.  Oradaki insanlara Meryem Ana’nın kendisine göründüğünü ve seçilmiş kişi olduğu iddiasında bulunur. Bunda da çok başarılı olur.

Tanrıya ulaşmanın tek yolunun günah işlemek olduğuna inanan Skopsty adlı sapık bir tarikata manastırdaki kısa süren dini eğitiminden sonra katılır. Mazoşist bir kişiliğe sahip olan Rasputin acı konusunda kendisine bile acımaz hatta vücudunun bazı yerlerini mengene ile sıkıştırdığı söylenir.

Rasputin’in Hayatının Dönüm Noktası

Rasputin’in Hayatının Dönüm Noktası St. Petersburg’a gitmesi ile başlar. Henüz yirmili yaşlarda olmasına rağmen dini kesimlerde yer edinmesi ona saygınlık kazandırdı. Çar II. Nikolay ile tanışıp saraya girmesi ise hemofili hastası olan küçük veliaht Aleksey’i  hipnotizma yoluyla iyileştirmesi ile olacaktır. Bu sayede sarayda özellikle Çariçenin gözdesi olan Rasputin’e bir peygamber gibi alaka gösterilir.

Çariçenin onu koruması nedeniyle saray içinde yaptığı ahlaksızca davranışları dahi göz ardı edilir. Ne var ki l. Dünya Savaşında, Çar’a ordunun başına geçme tavsiyesi işe yaramaz ve savaş Çar II. Nikolay’ın yenilgi alması ile sonuçlanır.

Her ne kadar Çar ona düşman olup sürgün cezası verse de oğlunun ölümcül hastalığının tedavisi sadece ondadır. Bu onu sarayda tutmaya yetiyordu ama sarayın ona düşman olan bazı kesimleri vardı ve onu öldürmek istiyorlardı.

Prens Felix Yusufov, Grand Dük Dmitri Pavlovich ve sağcı politikacı Vladimir Purichkevich çariçenin, Rasputin’in etkisinden kurtulamayıp Rusya İmparatorluğu’nu tehlikeye atacağını düşünerek ölmesi gerektiğine karar verdiler. Planları ise Yusupov’un Moika Sarayı’na davet edip şarabına siyanür koymaktı.

Davete katılan Rasputin, siyanürlü şaraptan bir iki hatta üçüncü kadehi de içse ölmez. Düşmanları bu korkuyla ona iki el de ateş eder. Rasputin acının sıcaklığı ile kaçmaya başlar düşmanları ise bu vampir yaratılışlı adamı öldürmek için arkasından da üç el atış yaparlar. Bu kurşunlar da Rasputin’i öldürmeyince ellerini ayaklarını bağlayıp nehre atarlar. Günler sonra ölüsü bulunup otopsi yapılınca onun kurşundan değil de boğularak öldüğü anlaşılır.

Grigori Rasputin'in Mezarı
Grigori Rasputin’in Mezarı

Yıllar sonra St. Petesburg’a konsere giderek Rasputin’e tekrar hayat veren BoneyM’in solisti Bobby Farley konser sonrası kaldığı otel odasında ölü bulunur.

İnsan muhabbet ettiği kişinin kaderinden bir parça alırmış. İnsan kiminle arkadaş ettiğine dikkat etmeli hatta farklı zaman dilimlerinde yaşamış olsalar bile.

Grigori Rasputin hakkında yazılan kitabı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Rasputin filmini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Boney M Grubunun yazmış olduğu Rasputin isimli şarkıyı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

Meiji Devrimi Ile Japonya’nın Değişimi

Fransız Devrimi’nin Nedenleri Ve Sonuçları – Ders Notları

Amerikan Devrimi Ve Amerika’nın Bağımsızlığı – Ders Notları

KUTADGU BİLİG – ESER HAKKINDA İNCELEME

ARİSTOTALES POLİTİKA KİTABI – DERS NOTLARI

Merkantilizm Nedir, Neyi Amaçlar? – Ders Notları

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

Rönesans Nedir? – Ders Notları

Reform Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? – Ders Notları

Feodalizm (Derebeylik) Nedir ? – Ders Notları

Viyana Kongresi Ve Sonuçları – Ders Notları

Karansebeş Muharebesi (Aptal Savaş) Osmanlı’nın Zaferi

Çar 1. Petro (Namıdiğer Deli Petro) Kimdir ?

Beğen  71
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir