Menu

Güzellik Uğruna Göze Alınan Tehlikeler

Güzellik Uğruna Göze Alınan Tehlikeler

Güzellik Uğruna Göze Alınan Tehlikeler

İnsanların güzelleşmek arzusu uzun yıllara dayanır. Bu uğurda artık yapacak bir şey kalmadıysa bıçak altına yatmayı dahi göze alır. Hepimizin en basitinden bir salatalık dilimini yüzümüze sürmüşlüğümüz vardır. Sonrasında bu da yetmez hale gelir. Değişik yağlar, paranın yettiği kadar kozmetik ürünleri, elektrik süpürgesi ile masaj, yüz mimiklerini çalıştırarak yüze tekrar eski esnekliğini kazandırmak, botoks ve en nihayetinde bir estetisyen hekiminden alınan randevu…

Asırlar öncesine gittiğimizde yaşanmış bir gerçek hikayedir Hz.Eyyub’un ki. Kıssada çektiği hastalıktan dolayı imtihanı kazanan peygambere ona suya girmesini söyler Rabbi. O da suya girince hastalıktan kurtulup eski güzelliğine ve sağlığına tekrar kavuşur.

Yine Kur’an-ı Kerim’de “en güzel kıssa” diye geçen Hz.Yusuf ve Züleyha’nın öyküsü vardır ki hepimizin hayran kaldığı. Yıllarca Yusuf’undan ayrı kalan Züleyha artık Rabbini bulmuş ve onu Ondan istemiştir. Duası kabul olur ve ödül olarak eski güzelliği ve gençliği yanında uzun bir ömür de bahşedilir ona.

güzellik perisi

Bir de bizim topraklarımızda Giresun’a ait bir efsane vardır. Dereli Sağrak Gölü’nün suyu derin ve soğukmuş. Bu yüzden cesaret edip kimse giremezmiş. Burada yaşayan köyün çobanı gölün kenarında bir ipek mendil bulur ve onu eve getirir. Meğer bu mendil peri kızına aitmiş. Çobanı takip eden peri kızı onun peşinden gelir. Peri kızı ve çoban evlenirler ve bu aşkın meyvesi Hacı Ellez (İlyas) doğar. Çoban onun gitmesinden korktuğu için ipek mendili saklar. Günler birbirini kovalar ve birkaç yıl geçer, her ikisi ipek mendili bulduğu göle gezmeye giderler. Peri kızı mendili isteyince “artık hem eskisi kadar güzel değil üstelik yaşlandı hem de o artık bir anne bizi bırakıp gitmez” diye düşünerek tereddüt etmeden verir mendili. Ancak peri kızı ayağını suya değdirmesiyle birlikte eski gençliğine ve güzelliğine tekrar kavuşur. Artık onu tutmak imkansızdır ve giderken de şu beyiti söyler.

“Evim al evin olsun, loğusalar şifa bulsun!”

O günden sonra buraya loğusa hasta gelinler şifa bulmaya gelirler…

***

yakışıklı

Bu son yıllara kadar sadece kadınlar için önemli olan güzellik günümüz erkeği için de vazgeçilmez olmaya başladı. Önceleri bir saç, sakal ve bıyık için hizmet veren berber dükkanları artık eski gelenekleri yıkıp bir güzellik merkezine dönüştü. Bunda da kuşkusuz David Beckham’ın da rolü büyük. Bir erkeğin de kadınlar kadar bakımlı olabileceğini kendine güzel bakarak ve bakım yaptırarak gösterdi. Hatta oynadığı güzel futboldan daha çok bu konuşuldu. O, güzelliğe de Metroseksüel denir ki bunu Türkçeye çevirdiğiniz zaman “bakımlı erkek” anlamına gelir. Bu zaman zaman her ne kadar espri konusu yapılsa da gerçek anlamı budur.

güzellik

Güzellik uğruna başka neler yapılmış bir bakalım

Beyaz tenin asillik göstergesi olduğu yıllarda Kraliçe 1. Elizabeth yüzüne sürdüğü üstübeç pudra zamanla cildinde yaralar açsa da yine bu yaraları göstermemek için daha kalın bir üstübeç sürmüştür. Bu üstübeç ise hepimizin zehirlenmekten korktuğu civa maddesinden başkası değildir. 1558’de ölen kraliçenin öldüğünde yüzünün kireç gibi beyaz olduğu söylenir.

güzellik

Daha da geçmişe Mısır’a gidelim. Mısırlıların 4000’li yıllarda oldukça koyu makyaj yaptıkları bulunan fresklerden anlıyoruz. Kaşlarını ve kirpiklerini belirgin göstermek için ise kavrulmuş badem, toz haline getirilmiş antimon ve siyah bakır kullanıyorlardı. Gözlerine uyguladıkları yeşil far ise yeşil bakırdan olup daha sonra göz hasarlarına sebep olmuştur. Bizim de uzun yıllar bu VII. Kleopatra göz makyajı ile akıllarda kalan Gülriz Sururi’yi anmamak olmaz!

Bilirsiniz ki önceleri yemek yenilen kaplar bakırdandı ve kalaylanmadan kullanılamazdı. Bakırın doğru kullanılmadığı zamanlarda zehirleyici bir etkisi vardır.

güzellik

Hala günümüzde var mı bilmiyorum ama Çinlilerin kız çocuklarının ayaklarına fazla büyümemesi için demir ayakkabı giydirmeleri de yine hep güzellik uğruna çekilen eziyetlerden…

Bizim ise her zaman güzel ve bakımlı olmak adına defalarca bıçak altına yatmaktan çekinmeyen Ajda Pekkan’ımız var. Onun bu cesareti güzelleşmek isteyen insanlara öncülük etmiştir.  Bir de süt banyosu ile güzelleşebileceğini sanan ünlüler…

***

Çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır sözü klişe olsa da ben buna gerçekten inanıyorum. Önce insan kendine önem vermeli ki başkası yanında değer bulsun!

Dış güzelliğin bu kadar önemli sanıldığı dünya da bir de iç güzelliği diye bir kavram var. Onu sadece gönlü güzeller görebilir.

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz.

Cam Gibi Bir Cilt İçin Maya Maskesi Yapımı

Saçları Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Ihlamur İle Gelen Sağlık Faydaları Ve Kullanımı

Mucizevi Bitki Adaçayının Faydaları Nelerdir

Kaymak Ve Kaymak Yağı Yapımı | Bal Kaymak Maskesi

Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Evde Salatalık Toniği Yapımı

Japonların Mucizevi Buluşu: Yeşil Çay Ve Faydaları

En Etkili Göbek Yağlarından Kurtulma Yolları

Minimalizm: Sade Yaşam Hakkında Tüyolar

KARBONHİDRAT SAYIMI NEDİR?

Yazın Vazgeçilmezi: Karpuz Ve Faydaları

Kaktüsün Radyasyonu Emen Muhteşem Gücü Ve Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Hindistan Cevizinin Bilmediğimiz Birçok Faydası

Badem Yağının İnanamayacağınız Faydaları (Saç-Sakal-Tırnak Güçlendirme)

Sofraların Baş Tacı Haşhaşın Yolculuğu

Kekik, Kekik Yağı Kullanımı Ve Faydaları Nelerdir?

Beğen  52
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir