Menu

Ihlamur İle Gelen Sağlık Faydaları ve Kullanımı

Sahil şeritlerinde ve sahile yakın yerlerde yetişen ıhlamur, ılıman havayı sever. Otuz metreye kadar büyüyen ağacı, gri renkli olup mobilya sanayiinden tut ayakkabı yapımında, modelcilik ve oymacılık sanatında da önemli rol oynar.

Ihlamur ağacı, geniş yaprakları, uzun gövdesi ve eşsiz kokusu sebebiyle park ve bahçe düzenlemelerinde yer alan ağaçların başında gelir.

İçeriğinde A, B6, C ve P vitaminlerini; kalsiyum, demir ve manganez minerallerini barındırır. Ayrıca tanen, protein, mülaj ve glukoz da ihtiva eder. Bir antioksidan özelliğine sahip olması ise içindeki kemferol, kuersetin, saponin sebebiyledir.

ıhlamur ağacı

Ihlamur Nasıl Kurutulur?

Hasat zamanı Haziran ve Temmuz ayları olan bu ağacın yaprakları koparıldıktan sonra bir bezin üzerine serilip arada alt üst yaparak kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra özelliğini ve kokusunu kaybetmemesi için hava almayacak şekilde muhafaza edilir.

ıhlamur çiçeği

Ihlamurun Faydaları

İyi bir iltihap giderici olan ıhlamur çayı öksürükle mücadele etmenin yanı sıra kadınların muayyen günlerinde çektikleri ağrıları dindirmede, ruhsal çöküntü durumlarında bir sakinleştirici, kas ağrılarında, migren dahil baş ağrılarında ağrı kesici, gut hastalıklarında da iyileştirici bir özelliğe sahiptir.

Cilt sağlığını korumada faydalı olan bu bitki buhar banyosu yapılarak gözenekleri açması ve kuru cildi nemlendirmesi ile cilt sağlığı; saç derisinin ve saç köklerini  güçlendirmesi ile de saç beslenmesinde; ıhlamur çayına batırılan pamuğu göz kapaklarında bekletmekse gözlere canlılık katmakla göz sağlığı için aranılan bir üründür.

ıhlamur çayı

Ihlamur Çayının Hazırlanışı

Bir tutam ıhlamur bir demliğe koyulur. Üzerine bir bardak sıcak su (80-90) ilave edilir. 5- 10 dakika demlendikten sonra içime hazırdır.  Hazırlanan ıhlamur çayı içinde bulundurduğu aktif maddelerin çabucak kaybolmasından dolayı bekletmeden tüketilmesi gerekir.

Eğer çayını tek başına tüketmek ağız tadınıza uymadıysa içine karanfil, elma kabuğu ve bal katarak da içebilirsiniz.

Ihlamur Çayı; sindirimi yavaşlatan bir özelliğe sahip olduğu için genelde yemek sonrası tüketmek yerine ara öğünlerde alınması tavsiye edilir.

*İsterdik ki her aldığımız besin hep faydalı olsun ama  bize zararı dokunmasın. Birçok faydasını gördüğümüz ıhlamur, hamile ve emziren annelere, kalp hastalığı olanlara ve anemi hastalarına önerilmez.

Uçucu yağ ihtiva eden Ihlamur Yağı aromaterapide de kullanılır. Strese iyi gelmesi sebebiyle banyo suyuna birkaç damla damlatmak ya da koklamak sinirlere iyi gelir.

Ama sürekli sizi sinir eden kişilerden uzaklaşmak onlara kapınızı kapatmak Ihlamur yağından çok daha iyi bir terapidir.

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz

Cam Gibi Bir Cilt İçin Maya Maskesi Yapımı

Saçları Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

KARBONHİDRAT SAYIMI NEDİR?

Evde Salatalık Toniği Yapımı

Japonların Mucizevi Buluşu: Yeşil Çay Ve Faydaları

En Etkili Göbek Yağlarından Kurtulma Yolları

Minimalizm: Sade Yaşam Hakkında Tüyolar

Yazın Vazgeçilmezi: Karpuz Ve Faydaları

Kaktüsün Radyasyonu Emen Muhteşem Gücü Ve Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Hindistan Cevizinin Bilmediğimiz Birçok Faydası

Badem Yağının İnanamayacağınız Faydaları (Saç-Sakal-Tırnak Güçlendirme)

Sofraların Baş Tacı Haşhaşın Yolculuğu

Beğen  98
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )