Menu

Karansebeş Muharebesi (Aptal Savaş) Osmanlı’nın Zaferi

Dünya tarihinin en ilginç savaşlarından biridir Karansebeş Muharebesi. Onu ilginç kılan da savaşın galibinin burnunun  bile kanamadan savaşı kazanmasıdır. Bu savaş nedense tarih kitaplarında pek yer almaz. Avusturya’nın yıllardan beri bize bitmeyen kininin sebebi belki de adına “aptal savaş” da denilen bu yenilgi olabilir.

Karansebeş Muharebesi

Yıl 1788,  Avusturya ile Osmanlı Devleti arasında sürekli küçük çatışmalar olmaktaydı. Her iki ordu da bu gerginlikten bunalınca artık bir netice sağlamak için karşı karşıya gelmek ister. Avusturya ordusu  İtalyan, Slav ve Almanlardan topladıkları 100 bin kişilik ordu ile Romanya’nın Şebeş Kasabası yakınlarına kadar gelir. Amaç önce Osmanlı’nın gelip gelmediğini anlamak için keşif yapmaktır.  Öncü keşif birliğindeki Macarlar  etrafta hiçbir Osmanlı askerine denk gelmez. Yalnız Timiş Nehri’nin karşı tarafına geçince Osmanlı Ordusundan birilerine rast gelmemişlerse de orda konaklamış bir Çingene konvoyuyla karşılaşırlar. Çingeneler onlara “schnapps”(şınaps) adlı bir içki satar. Hussa adlı keşif ordusu bir parti vererek içkilerini yudumlayıp sarhoş oluncaya kadar içerler.

Hussalar’ın geri gelmeyip raporda yollamamaları üzerine  Alman subayları da arkalarından piyade birliği yollar. Nehri geçen bu keşif kolu da bu partiye katılmak isteyince Hussalar, onlarla içkilerin paylaşmak istemezler ve içki fıçılarının etrafını sararlar. Her iki tarafın kavgasında kendilerine Hussalar’ın içki vermeyeceğini anlayan Piyadelerden biri ilk kuşunu sıkar. Ortalık birden bire karışınca bu kez de Hussalar Piyadeleri  Türkler ile korkutmak için kendi dillerinde “Turciii Turciii” diye bağırmaya başlar. Türklerin geldiğini sanan Hussalar birden bire kaçmaya başlar. Kendi yalanlarına inanan Piyadeler de onlarla kaçmaya başlayınca orduda ilk bozulma başlar ve düzen yıkılır.

Karansebeş Muharebesi

Toplama bir ordu olup dil birliği olmaması neticesinde Alman subaylarının düzen sağlamak için Almanca “Durun!” anlamına gelen “Halt halt “ kelimesini “Allah!  Allah! diye anlamasıyla da Osmanlı ordusunun geldiğinin sanılması bir olur.

Çıkan karışıklıkta Osmanlı ordusunun geldiğini sanan  Alman komutan da aynı yanılgıya düşünce topçu süvarilerine ateş emri verir.  Askerlerin bir kısmı kaçarken diğerleri de Osmanlı ordusuyla savaş ettiklerini sanmaktadırlar. Kendi aralarındaki çatışmada 10 bin asker ölür. Hatta İmparator II. Joseph de atıyla çaydan geçerken düşüp yaralanır.

İki gün sonra hiçbir şeyden haberi olmayan Osmanlı Ordusu, Şebeş’de 10 Bin tane ölü düşman askerini görür. Böylelikle Karansebeş rahatlıkla ele geçirilmiş, şanlı zaferlerimize bir tanesi de zahmetsiz eklenmiş olur.

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz

Meiji Devrimi ile Japonya’nın Değişimi

Fransız Devrimi’nin Nedenleri Ve Sonuçları – Ders Notları

Amerikan Devrimi Ve Amerika’nın Bağımsızlığı – Ders Notları

KUTADGU BİLİG – ESER HAKKINDA İNCELEME

ARİSTOTALES POLİTİKA KİTABI – DERS NOTLARI

Merkantilizm Nedir, Neyi Amaçlar? – Ders Notları

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

Rönesans Nedir? – Ders Notları

Reform Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? – Ders Notları

Feodalizm (Derebeylik) Nedir ? – Ders Notları

Viyana Kongresi Ve Sonuçları – Ders Notları

Beğen  72
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir