Menu

Minimalizm Nedir – Sade Yaşam Hakkında Tüyolar

Minimalizm Nedir – Sade Yaşam Hakkında Tüyolar

Minimalizm nedir, minimalizmin faydaları, minimalist yaşam, nasıl minimal olunur, minimalizm felsefesi, minimal hayat, minimal ev örnekleri gibi sorularınız için çok güzel bir yazı hazırladık.

Beynimin içi çok fazla dolu, bir türlü odaklanamıyorum, hiçbir şey yetişmiyor, evim çok dağınık ne kadar toplarsam toplayayım sürekli dağınık duruyor, gardırobuma hiçbir şey sığmıyor ama sabah kalktığımda yine de giyecek bir şey bulamıyorum diyorsan hayatından bazı şeyleri çıkarmanın zamanı gelmiş demektir.

Minimalizm Felsefesiyle Nasıl Tanıştım?

Minimalizmle hiç tanımadığım bir insanla yaptığım Ankara yolculuğunda tanışma fırsatı buldum. Yanına oturduğum insan bana minimalizmi, ne olduğunu, neler yaptığını, bunların kendine ne faydalar sağladığını anlattı. Hiç sıkılmadan ve bana ne kadar da gerekli olduğunu düşünerek can kulağıyla dinleyip sohbet etme fırsatı buldum. Bana lazım olan felsefe aslında buymuş, o güne kadar neden böyle bir şeyi duymadım diye de kendime kızmadım değil çünkü gereksiz olan ne varsa hayatımdan çıkarmakta zorlanıyordum. Bu görüş sayesinde hayatımın her alanında azaltma yaparak kendime ne kadar fayda sağladığımı anlatmak ve sizi de bilgilendirmek için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Minimalizm Nedir?

Minimalizm ne demek önce buradan başlayalım. Minimalizm “sade yaşam” demektir. Az ama öz olsun mantığını savunur. Yalnızca ihtiyaç duyulan şeylere odaklanmak gerektiğini, ihtiyaç duyulmayan şeyleri de hayatından çıkarmayı öğütler. Platon’un şu sözü minimalist yaşam tarzını çok iyi tanımlamaktadır: “ Önemli olan en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır”. Sokrates de her düşüncesinde maddi olandan ziyade erdemin arayışında olmak gerektiğini savunmuştur.

Peki minimalizmi nasıl hayatımıza uygulayacağız?

İlk olarak gereksiz olan her şeyin listesini yapın, kişiler, eşyalar, düşünceler… Bunların hepsi hayatımızda çok fazla yer kaplayan şeyler. En basitinden başlamak lazım, mesela çay içerken şeker atıyorsanız şekeri ya tamamen bırakın ya da bırakamıyorsanız şu an kattığınız şekerin en az yarısı oranında azaltın. Bana kalırsa şekeri tamamen bırakmak çünkü çayı şekersiz içtiğim günden beri çayın asıl tadını almaya başladım, önceden çay değil şekerli su çay karışımı bir şey içiyormuşum, daha önce bırakmadığıma çok üzüldüm. Kesinlikle tavsiye edebileceğim ilk tavsiyem çayı şekersiz içmek olacaktır. Tabi sadece çay değil içtiğimiz bütün içecekler, kahve, salep, meyve suyu vs. Gazlı içeceklerin çok zararlı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ben hiç içemem, içenlerin keyifle nasıl içtiklerini hep merak etmişimdir. Midenizin içinde baloncuk çıkaran bir maddeyle gezmek nasıl güzel olabilir ki 😊

koltuk ve çalışma masasından oluşan sade bir oda

İçtiklerimizin yanında yediğimiz şeylerde de azaltmaya gitmemiz lazım.

Gün içinde çok fazla çikolata tüketen biriysek günde bir adete düşürmemiz, günde bir tane yiyorsak iki günde bire düşürmemiz vücudumuz ve dişlerimiz açısından daha faydalı olacaktır. Ekmeği çok fazla yiyorsak her hafta birer dilim azaltmak midemizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Zayıf bir insanla kilolu bir insan aynı mesafeyi koşamayacağı gibi, midemize aldığımız her fazladan yiyecek bize olumsuz yönde geri dönecektir. Yapacağımız şeylerden biri muhakkak ki yediğimiz zararlı yiyeceklerin miktarını minimuma indirmek olmalıdır. Az yiyip çok hareket ederek yaşamımızın kalitesini arttırabiliriz. Bedenimiz işledikçe zihnimiz berraklaşacak, odaklanma ve hafıza konusunda daha kaliteli bir yaşamın kapısını aralamış olacağız.

Evimi nasıl minimal hale getirebilirim?

Gelelim evimizin içine. Her şey çok dağınık mı duruyor, hiç kullanmadığın şeylerin sürekli tozunu alıp aynı yerlerine koymak durumunda mı kalıyorsun. At gitsin, çıkar hayatından.  Bir gün işime yarar deme, bu güne kadar işine yaramadıysa bundan sonra da işine yaramayacaktır. Gözünün önündeki kalabalıkları birer birer at. Onların temizliğine, düzenlenmesine, saklanmasına ne kadar çok zaman ve para harcadığın düşün. Almışsın bir kere, şimdi ona vah etmenin manası yok. Ama işine yaramıyorsa da bekletmek daha çok zarar etmektir. Zaman ve mekan açısından bizi en çok yoran şeylerden biridir gereksiz eşyalar.

Mesela Steve Jobs hep aynı kıyafet kombinini giymiştir, Mark Zuckerberg de öyle. İkisi de akıllarını yaptıkları şeylere odaklamışlardır. Zamanlarını bu tarz şeyler için harcamayıp daha çok büyümek için harcayan kişiler olmuşlardır. Steve Jobs’ın hayran olduğu Einstein de öyle, minimalist düşünceyi savunur, beynini bu tarz şeylerle meşgul etmek istemezmiş.

Sırf moda diye aldığın bir sürü kıyafeti düşün, halbuki hiç de beğenmiyorsun. Giymiyorsan bekletme, ya ihtiyacı olan birine ver ya da sat nakit olarak sana geri dönsün. Belki bir gün giyerim diye yıllarca dolabında bekletmenin bir anlamı yok. Elbise giymeyi sevmeyen bir insansan elbiseleri, mini etek giymiyorsan mini etekleri bekletme. Kravat takmayı sevmiyorsan yalnızca özel günlerde takıyorsan, dolabını kravatla doldurmak ne kadar gereksiz bir düşün. Onların sana bir faydası yok sadece dağınık bir kalabalık vermekten başka. Hele o aldığın 10 çeşit topuklu, giymiyorsan neden bekletiyorsun. Belki bir düğünde giyerim diye o kadar topukluyu evinde bekletmenin sana bir faydası yok. Belli başlı renkler her zaman her mekana kıyafete uyar, siyah, beyaz ve bej gibi. Bu renklerin dışındakiler nadir giyilenlerdir. Bekletme, at ya da sat onları da.

minimalizm

Sadece maddi değil manevi açıdan da minimalize olmamız gerekiyor.

Hiç sevmediğimiz insanları da hayatımızdan çıkarmamız lazım. Bize hiçbir faydası olmayıp yalnızca stres kaynağı olan insanları hayatımızda tutmanın ruhen ne kadar yıprattığını düşünün. Gereğinden fazla sosyal medyada takılmak, sosyal medya hesabı açmak da böyledir. Az olsun öz olsun. En önemliler hayatınızda kalsın, gerisi çöpe!

Her şekilde mükemmel olmak zorunda değilsiniz, her şeye siz yetişemezsiniz. Evinizin bal dök yala olmasına gerek yok. Her gün çeşit çeşit tatlılar, yemekler yapmanıza gerek yok. Asıl ihtiyaçlarınızı ve gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri belirleyin. Zorunlu yapmanız gereken şeyler için başkalarından yardım almaktan çekinmeyin. Tüm sorumlulukları üstlenirseniz kendinize bir faydanız olmaz. Kendinize zaman ayıramazsınız. Aldığınız sorumluluklarda da kaliteye yönelin, sizi en çok mutlu edecek olan, asıl hedefiniz olan şeye yönelin. Aynı anda birçok iş yapmaktan vazgeçin.

Alışverişe giderken mutlaka bir liste yapıp çıkın. İçine gerekli olacakları yazın, alışverişe gittiğinizde listenin dışına çıkmayın yalnızca işe yarayan şeyleri alın. Gözünüzün çarptığı diğer şeyleri almaktan vazgeçin. Eve geldiğinizde o almadığınız şeye gerçekten de ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.

Daha az satın alın ama kaliteli alın.

Birkaç kez giyip sonrasında giyilemeyecek hale gelecek 10 tane kalitesiz tişört yerine, pamuklu ve daha kaliteli olan 3 tane tişört almak daha iyi olacaktır. Hem yerden, hem zamandan, hem de paradan tasarruf etmiş olacaksınız.

En çok yapılan hatalardan biri de sürekli şikayet halinde olmak, başkalarını suçlamak, dedikodu yapmak. Gereksiz bir sürü şey. Bunların sana ne faydası var, hiç! O halde neden bunlarla kafanı kurcalıyorsun. Başkalarını tersliyor, her şeye sinirleniyorsun. Sırf konuşmak için konuşuyor, bir sürü boş laf ediyorsun. Bu kadar olumsuz konuşma bilinç altımıza yerleşip zamanla düşüncelerimizi de kirletiyor. Beynimizi yormaktan başka işe yaramıyor. Şikayet etmekten vazgeçin ve olumlu şeylere odaklayın kendinizi.

Minimalizm için en önemli olan ihtiyacın olmayanı kesinlikle almamaktır.

Süs objeleri, mutfak eşyaları, kıyafetler, takılar, makyaj malzemeleri vs çeşit çeşit alarak bunlara harcayacağınız parayla tatile çıkabilirsiniz. Düzenli olarak tatil yapma, seyahat edebilme fırsatı bulursunuz. Şimdi düşünün o çok gitmek istediğiniz şehre ya da ülkeye gitmek mi, yoksa eşyalar içinde boğulmak mı? Kararınızı verin.

En önemli şey sahip olduklarına şükretmektir. Sahip olduklarınıza bakın ve sizi mutlu eden şeyleri düşünün. Bütün her şeye sahipsiniz aslında. Her şeyin bir anda olmasını beklemeyin. Minimalizm bir yaşam tarzıdır, bu da zamanla olacaktır. Zamanla azaltın ve azalttıkça ne kadar özgürleştiğinizi fark edin.

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz 🙂

Japonların Mucizevi Buluşu: Yeşil Çay ve Faydaları

En Etkili Göbek Yağlarından Kurtulma Yolları

Minimalizm: Sade Yaşam Hakkında Tüyolar

Evde Salatalık Toniği Yapımı

Yazın Vazgeçilmezi: Karpuz ve Faydaları

Kaktüsün Radyasyonu Emen Muhteşem Gücü ve Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Hindistan Cevizinin Bilmediğimiz Birçok Faydası

Badem Yağının İnanamayacağınız Faydaları (Saç-Sakal-Tırnak Güçlendirme)

Diğer Yazılarımıza Da Göz Atabilirsiniz:

Türk Tarihinde Halı Sanatı

8 MART DEYİNCE…

Can Dostlarımız

Tolstoy’un Bisikletinin İlham Veren Rolü

Gecekondu Ve Onlarca Özlem

Gece Midir Hüzünlendiren, Yoksa Kendimiz Mi?

PARFÜMÜN HAYATIMIZDAKİ YERİ VE KOKULAR

DEPREM GERÇEĞİ (Sorunlar Ve Çözüm Önerileri)

Yazımı Karıştırılan Sözcüklerden Bazıları

Beğen  169
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 6 )