Menu

Onbaşı Ayı Wojtek – Gülümseten Kahraman

Onbaşı Ayı Wojtek – Gülümseten Kahraman

Onbaşı Ayı Wojtek – Gülümseten Kahraman

Kimi zaman beğenmediğimiz bazen hor gözle baktığımız birilerine kızınca da hakaret sözü olarak kullandığımız dostlarımız var ya. İşte onlardan biri de Onbaşı Wojtek’tir. Sizleri son günlerde yaşadığımız deprem, sel ve hastalık gibi kötü gidişattan biraz olsun uzaklaştırıp gülümsemenizi istedik. Bu yazımız Polonyalı askerlerin ve Ayı Wojtek’in yaşanmış gerçek bir hikayesidir.

Daha II. Dünya Savaşı’nın başladığı 1939 yıllarıdır. Zamanında Almanlar, komşuları ile ne kadar saldırmazlık antlaşması yapsa da kendi emellerine ulaşabilmek için her yere savaş açıyordu. Sovyet Rusya da bu nedenle daha önce esir aldığı 300 bin Polonyalı askerini serbest bırakır ve İngilizlerle birlikte İran’a gönderilerek, Nazilerle savaşmak için görevlendirir.

İran’a giden askerlerden biri de Sovyet Rusya’sında artık kalmak istemeyen Leh Irena Bokievcz’dir. O, Hamadan yakınlarında küçük bir çocuğun yanında yavru bir ayı görür ve onu satın alır. Bir zaman sonra ayı iyice irileşince ona artık bakamayacağını anlayan Irena yavru ayıyı İran’da görev yapan Polonya 22. Topçu Birliği’ne emanet eder.

Polonyalı askerler onu o kadar çok severler ki o artık sanki topçu birliğinden biri olup çıkmıştır. Ona Slavca gülümseyen savaşçı anlamına gelen Wojtek adını verirler. Artık onlardan biri olan Wojtek bir asker gibi bira içmeye, tütün çiğnemeye başlar. Askerlerle güreşip geceleri de çadırda yatan bu sevimli ayı hatta askerlerle birlikte mıntıka temizliği dahi yapmaya başlar.

Ayı Wojtek’e Onbaşı Rütbesi Veriliyor

Takvimler 1944 yılını gösterdiği yıllarda Polonyalı 22. Topçu Birliği’nin artık İran’dan ayrılıp bu kez de İtalya’ya hareket etme zamanı gelmişti. Yönetmeliğe göre asker ve askeri teçhizat dışında yanlarına canlı hayvan alamayacakları bildirilen askerler, ayı Wojtek’i onbaşı yapıp yanlarında İtalya’ya götürürler.

Hatta İtalya’ya vardıklarında Mareşal Montgomery, askerlerin listesinde yoklama yaparken bir asker eksik çıkar askerlerden birinin firar ettiğini düşünüp sayımı tekrarlar. Askerlerden biri ona Wojtek’in İngilizce bilmediğini, sadece Lehçe ve Farsçadan anladığını söyler. Mareşal, onun dev bir ayı olduğunu gemiden inerken anlar.

Monte Cassino Muharebesi’nde toplara mermi taşıyarak askerlere yardımcı olur.

Bakıcılarından Henryk Zacharewicz hedef belirleme görevinden dolayı ayıyı yalnız bırakmak zorunda kalır. Topların yakınlarına zincirlenmiş olan Wojtek mermi taşıyan askerleri izler ve onları taklit etmeye başlar. Mermi kutularını topların yanına taşır. Muharebeden sonra 22. Topçu İkmal Taburu’ nun simgesi top mermisi taşıyan ayı figürü ile değiştirilir.

Savaş sona erdiğinde Wojtek ve 22. Tabur İskoçya’daki Winfield Kampına konuşlandırılır. Askerlerin çoğu Wojtek’e veda etmek zorunda kalırlar. Çünkü yeni görevleri dünyanın başka yerlerine gitmelerini gerektirecektir.

Onbaşı Ayı Wojtek

Wojtek, 1947’deki terhisten sonra yaşamının geri kalanını Edinburgh Hayvanat Bahçesi’nde eski birlik arkadaşları ve gazeteciler tarafından ziyaret edilerek geçirdi. 1963 yılında 21 yaşında bu dünyadan göçtü ama hoş bir anı bırakarak.

Onbaşı Ayı Wojtek

Gülümsetenleriniz Bol Olsun!

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

Baca Fırçası Çocuklar – İngiltere’nin Utanç Yılları

Meiji Devrimi Ile Japonya’nın Değişimi

Fransız Devrimi’nin Nedenleri Ve Sonuçları – Ders Notları

Amerikan Devrimi Ve Amerika’nın Bağımsızlığı – Ders Notları

KUTADGU BİLİG – ESER HAKKINDA İNCELEME

ARİSTOTALES POLİTİKA KİTABI – DERS NOTLARI

Merkantilizm Nedir, Neyi Amaçlar? – Ders Notları

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

Rönesans Nedir? – Ders Notları

Reform Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? – Ders Notları

Feodalizm (Derebeylik) Nedir ? – Ders Notları

Viyana Kongresi Ve Sonuçları – Ders Notları

Karansebeş Muharebesi (Aptal Savaş) Osmanlı’nın Zaferi

Çar 1. Petro (Namıdiğer Deli Petro) Kimdir ?

Grigori Rasputin – Rusya’nın Şeytanı Kimdir ?

Kara Ülke Somali – Somali Hakkındaki Gerçekler

Panama Kanalı ve Kanalın Yapım Hikayesi

Beğen  17
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir