Menu

Panama Kanalı ve Kanalın Yapım Hikayesi

Panama Kanalı ve Kanalın Yapım Hikayesi

Panama Kanalı ve Kanalın Yapım Hikayesi

Atlas Okyanusu’nu ve Büyük Okyanusu birbirine bağlayan Panama kanalı ticaret açısından insanlara büyük kolaylık sağlamıştır. Bu teknoloji harikası yapının ilginç bir de hikayesi vardır.

Panama Kanalı daha 1500’lü yıllarda İspanya Kralı I. Charles’ın hayalleri arasındaydı çünkü ticaret yapan gemilerin bu uzun yolu geçmesi epey vakitlerini alıyordu.

1900’lü yıllarda yine onun gibi düşünen ve bölgede baskınlığını arttırmak isteyen Fransa, kanal için ön araştırma yapmaya başladı. Süveyş Kanalı’nın fikir babası Leesseps’i de ikna ederek kanal inşaatını onun yapmasını istedi. Takvimler 1879’u gösterdiği yıllarda ilk kazma büyük istek ve inançla vuruldu. Önceleri gayet iyi giden çalışmalarda, balta girmemiş ormanlardaki ağaçların kesilmesi ile bataklıklar ortaya çıkar. Buradaki sivrisineklerin sıtma, tifo gibi hastalıkları insanlara bulaştırması ile birçok kişi ölmeye başlar. Bu hastalıklara bir de toprak kaymaları eklenince ölüm sayısı gittikçe artmaya başlar. Bu inşaatın kapısına kilit vurulması ise ölen insanlardan çok yapılan proje hatasıdır. Mühendisler, okyanus ile gemilerin geçeceği seviye farkını hesaplayamamışlardır çünkü.

1902 yılında ABD Panama Kanalı inşaatını yapmak için bir kamuoyu oluşturur ve 40 Milyon vererek Fransa’nın elinden bu hakkı alırlar.

ABD’nin Kanal Projesine Talip Olması

1903 yıllarında Kolombiya’da iç karışıklıklar mevcuttu. Bundan faydalanan Roosvelt’in yönetimindeki Amerika, Kolombiya Devleti’ni parçalayarak Panama’nın kurulmasına öncülük edip ilk onu tanıyan da yine kendisi olmuştur (1903).

Aradan bir yıl geçmiştir. Bu kez inşaatın başında mühendis John Stevens vardır. Aynı zorluklarla yine karşılaşan mühendis ve işçiler çok kötü şartlarda çalışmalarını sürdürmek zorunda kalmışlardır. Yalnız bu kez orman yolunu değil de dağın eteklerinden geçmek ve bataklıklara petrol dökmek gibi bir dizi önlemler almışlarsa da inşaat bittiğinde hastalıktan ve iş kazasından ölenlerin sayısı 5600’ü  bulmuştur.

Anlatıldığı zaman çok kolay gibi gözüken bu kanal projesi 1914 yılında biter. O günün parasına göre 375 milyon dolar harcanmıştır.

panama kanalı

Panama Kanalı’nın Çalışma Prensibi

Gemiler her birinin genişliği 32 m ve uzunluğu 294 olana üç ayrı havuzdan aşamalı olarak deniz seviyesinden 28 m yukardaki Gatun Gölü’ne çıkarılır. Yaklaşık dokuz saat Gotun Gölü’nde yolculuğa devam eden gemiler bu kez yine tam tersi üç havuzdan kademeli olarak okyanusa inerler. Bu havuzdaki sular hep gölün içindeki suları arttırıp eksiltme yoluyla olmaktadır.

İlk defa bu Panama Kanalı’ndan geçen de Ancon isimli bir buharlı gemi olmuştur.

80 yıl kadar kanalı elinde tutan ABD buradan çok gelir elde etmiştir. 1999 yılında ABD kanalı gerçek sahibine bırakmıştır.

Panama Kanal’ı kendi idaresine geçtikten sonra ekonomik açıdan gelişimi artmıştır. 2016 yılında kanalın büyüklüğünün 50 metreye çıkarılması ile daha da büyümüştür. Kanalın büyümesiyle, Panama’nın ticaret bir yana sadece bu kanalın teknolojisini görmek için bile gelenlerin olmasıyla turizm gelirlerinin artmasında etkili olmuştur.

***

Fransa Süveyş Kanalı’nı yaparken nasıl plan hatasına maruz kalıp bu hakkı İngilizlere kaptırdıysa, Panama Kanalı’nı yaparken de aynı hataya düşüp bu kez de ABD’ye kaptırmıştır.

Ne demişler; İşi işleyenden al! Becerene ver!

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

Baca Fırçası Çocuklar – İngiltere’nin Utanç Yılları

Meiji Devrimi Ile Japonya’nın Değişimi

Fransız Devrimi’nin Nedenleri Ve Sonuçları – Ders Notları

Amerikan Devrimi Ve Amerika’nın Bağımsızlığı – Ders Notları

KUTADGU BİLİG – ESER HAKKINDA İNCELEME

ARİSTOTALES POLİTİKA KİTABI – DERS NOTLARI

Merkantilizm Nedir, Neyi Amaçlar? – Ders Notları

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

Rönesans Nedir? – Ders Notları

Reform Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? – Ders Notları

Feodalizm (Derebeylik) Nedir ? – Ders Notları

Viyana Kongresi Ve Sonuçları – Ders Notları

Karansebeş Muharebesi (Aptal Savaş) Osmanlı’nın Zaferi

Çar 1. Petro (Namıdiğer Deli Petro) Kimdir ?

Grigori Rasputin – Rusya’nın Şeytanı Kimdir ?

Kara Ülke Somali – Somali Hakkındaki Gerçekler

Beğen  18
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir