Menu

Parfümün Hayatımızdaki Yeri ve Parfüm Kokuları

Parfümün Hayatımızdaki Yeri ve Parfüm Kokuları

İnsanoğlu güzel kokan olan her şeyi sevmiş. Yeri gelmiş bulunduğu ortamı tütsü kokusuyla değiştirmiş ya da en basitinden odanın camını açıp evi havalandırmıştır.

Avrupa’ya parfümün yayılma hikayesini bilmeyen yoktur. Evlerinde tuvaleti olmayan Fransız halkı, attıkları pisliklerle Paris’i yaşanmaz hale getirirler ve güzel kokması için parfümü üretirler. Parfüm Fransa’ya girer girmesine amma vücutlarından ziyade etraflarındaki pis kokuları yok etmeyi düşünmüşlerdir hep. Çünkü parfümü vücutlarına sürünce hastalanacaklarını düşünürlermiş.

Asıl parfümerinin gelişmesi ise camın her alanda kullanımı sayesinde olmuştur. Çeşit çeşit şişelere doldurulan parfümler, yalnızca kokuları bastırmak için değil insanların kişiliklerini belli etmek için de kullanılmıştır.

Belki de mevsiminde hissettiği her kokuyu tekrar tekrar hatırlamaktı insanoğlunun yapış amacı, kim bilir…      

Renkli parfüm şişeleri

Parfümeride kullanılan bazı kokulara bir bakalım:

Amber

Amber, balinanın bağırsaklarından dökülerek denizde su üzerinde yüzen yağlı bir maddeye denir. Balıkçılar tarafından denizden toplanır ve parfümeri sanayisine verilir.

Misk

Bir tür erkek ceylan tarafından üretilen güzel kokulu bir maddedir. Maalesef elde edebilmek için ceylanın öldürülmesi gerekmektedir. Yalnız, ateşli bir silah için deney yapılırken tesadüfen aynı misk kokusu bulunması bu canlıları ölümden kurtarmış, bu parfüme de o kişinin adı verilmiştir.

Misk Ceylanının güzel kokmasının bir de hikayesi var.

Âdem (a.s)’ın dünyaya teşrif edeceğini duyan ceylan koşarak onun yanına gider. Âdem (a.s.)’da bu sevgi karşısında onun başını okşar. Onun okşaması ile misler gibi kokmaya başlar.  Arkadaşlarının yanına gidince ona ne kadar güzel koktuğunu soran arkadaşına durumu anlatınca o da aynı arkadaşı gibi koşarak Âdem peygamberin yanına gelse de o kokudan nasiplenemez. Çünkü sevginin çıkarsızı makbuldür.

Sepet içindeki güller

Gül

Ispartalı Müftüzâde İsmail Efendi 40 yaşını aşınca Bulgaristan’ın Kızanlık şehrinde göreve başlar. Bulunduğu yer gülcülüğün çok yapıldığı yer olmakla beraber iklimi de Isparta’yla aynıdır. Yalnız gül çelengini dışarıya çıkarmak kesinlikle yasaktır. O da bir tane gül çelengini bastonunun içine yerleştirir ve sınırı öyle geçer. Şimdi Isparta onun sayesinde parfümeride dünyada söz sahibi olmuştur.

Lavanta

Artık hangi parfümü alırsanız alın içindeki en etken madde lavanta çiçeğidir. Bu çiçeği yakından görmek istiyorsanız bunu da Isparta’nın Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak Köyü’ne gidip görebilirsiniz. Ağustos ayındaki hasattan evvel muhteşem lavanta bahçelerinin manzarasıyla, ziyaretçi ve fotoğrafçılara ev sahipliği yapmaktadır.

İşte insanoğlu çok sevdiği amberi, miski, gülü, iğdeyi,lavantayı, şişeye koymuş ve bizim kullanımımıza sunmuştur. Bir de şişeye konulamayan kokular vardır. Baharın, ramazanın ve huzurun kokusu gibi… Bunu da ancak yaşayarak duyabilir insan…

Diğer Yazılarımıza Da Göz Atabilirsiniz:

Çiçeklerin Kraliçesi – Isparta Gülü ve Gül Suyu Yapımı

Türk Tarihinde Halı Sanatı

8 MART DEYİNCE…

Can Dostlarımız

Tolstoy’un Bisikletinin İlham Veren Rolü

Gecekondu Ve Onlarca Özlem

Gece Midir Hüzünlendiren, Yoksa Kendimiz Mi?

Parfümün Hayatımızdaki Yeri ve Parfüm Kokuları

DEPREM GERÇEĞİ (Sorunlar Ve Çözüm Önerileri)

Yazımı Karıştırılan Sözcüklerden Bazıları

Beğen  138
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir