Menu

PLC ile Toplama ve Çarpma İşlemi Yapma

Evet arkadaşlar bugün sizlerle beraber toplama ve çıkarma işlemi yapacağız. PLC içerisinde bunun için birçok fonksiyon ve komut vardır. Biz bunlardan en çok kullanılan ADD ve MUL komutunu kullanacağız.

Hesaplama işleminde 3 adet sayı değeri olsun ve bu sayı değerlerini biz girelim. Çıkan sonucu ise 2 ile çarpalım ve hesaplama işleminde anlık hesaplama veya biz istediğimiz zaman hesaplama seçeneği olsun.

Devremizi kurmaya başlayalım.

Şekil-01

Şekil-01’de görüldüğü üzere hesapla komutu ile SYTEM aktif olup hesaplama işlemini başlatacak kilitle komutu ile SYSTEM devreden çıkacak ve hesaplanan değerlerde bir değişme olmaması sağlanacak.

Şekil-02

Şekil-02’de SYTEM komutu ile ADD(Ekleme/Toplama) komutu ile aktif hale geldi ve aktif hale gelen ADD komutu girişindeki değerler toplanıp Deger01 alanına kaydedildi.

Şekil-03

SYSTEM komutumuz bu sefer MUL (Çarpma) komutunu aktif hale getirdi. Biz Değer01’deki değeri iki katına çıkartmak istediğimizden girişlerden birine Değer01 diğerine 2 rakamını verdik ve çıkış kısmına Değer02 alan olarak oluşturduk.

Devremiz tamamlandı nasıl çalıştığına bakalım şimdi

Animasyonumuzda gözüktüğü üzere hesapla komutuna basılmadan girilen değerleri işleme tabi tutulmayıp, hesaplama komutları içerindeki değerler korunmakta. Hesaplama komutu ile değerler ister anlık istenirse de kilitle komutu ile tüm değerler girildikten sonra hesaplama işlemi yaptırabiliriz.

Saygılarımla Teknoloji Yazarınız.

Aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz

PLC İLE TRAFİK LAMBASI DEVRESİ YAPMA – 1

PLC İLE TRAFİK LAMBASI DEVRESİ YAPMA – 2

PLC KULLANARAK KAYAN LED YAPIMI

PLC Programlama Örnekleri – 1

PLC Programlama Örnekleri – 2

Elektrik Faturasını Azaltma ve Güneş Paneli Sistemi

Açık Kaynak İşletim Sistemi Nedir – Artıları Ve Eksileri

Autocad’i Basitleştirmek Mümkün Mü?

Bor Madeni Nedir Ve Ne İşe Yarar

İnstagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır

Dünyanın En Güçlü Orduları

Beğen  103
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir