Menu

PLC Programlama Örnekleri – 1

Evet arkadaşlar bugün sizlerle beraber birkaç elektrik devresinin şemasını PLC ile çizeceğiz. Öncelikle Start-Stop devresinden başlayalım. Bilindiği gibi start stop devresi en basit devrelerin başında gelmektedir hadi şimdi devreyi inceleyelim.

Şekil-01

Şekil-01 deki devreyi incelediğimizde start butonuna basıldığı anda çıkışımız aktif olacak, stop butonu ise basıldığında çıkışa sinyal vermeyi kesmesi için kapalı kontak olarak konulmuştur.

Şekilde start butonundan elimizi çekmemize rağmen yani kalıcı buton yerine push buton kullanılmasına rağmen çıkışımızın aktif kalabilmesi için çıkışımız sisteme mühürlenmiştir.

Şekil-02

Şekil-02 deki devreyi incelediğimizde artık kalıcı butona veya mühürlemeye ihtiyaç olmadığını görüyoruz çünkü set ve reset komutları kullanılmış çıkışlar mühürlenmeye ihtiyaç duymazlar.

Şekil-03

Evet buradaki devreyi incelediğimizde fazladan bir şeyler var gibi gözüküyor aslında bu fazladan dediğimiz kontak ve çıkış (system) projemizin devamında start komutuyla aktif olacak ve stop komutuyla duracak. Tüm devre elemanlarına enerji akışını sağlayacaktır.

Şekil-04

Bu devremizi incelediğimizde M(Memory(Hafıza)) bitinden oluşan kontaklar görüyoruz. Bu kontaklar HMI ve Scada ekranlarından sistemimize sinyal göndermek istediğimizde kullanacağımız kontaklardır. Bazen de bu memory bitlerini PLC içerisinde farklı amaçlar için kullanabiliriz. Şekil-03 de kullandığımız gibi.

PLC Programlama Örnekleri – 2 için buraya tıklayın.

Beğen  115
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )