Menu

PLC Programlama Örnekleri – 2

Arkadaşlar her yerde karşımıza çıkan yıldız üçgen bağlantı modellemesini inceleyelim,

Şekil-01

Start komutuna basıldığında yıldız kontaktör devreye girecek. Zamanlayıcımızdaki 8 saniyelik sürenin bitmesi ile yıldız kontaktörü devreden çıkarak üçgen kontaktörümüz devreye girecektir.

Şekil-02

Buradaki devreyi incelediğimizde bir tane daha zamanlayıcı kullanılmış ve bu zamanlayıcımızın amacı üçgen kontaktörünü yıldız kontaktörü bırakır bırakmaz devreye sokmayıp 100 milisaniye kadar gecikmeli olarak devreye almaktır.

Şekil-03

Şekil-02 deki çizimden tek farkı yıldız kontaktör çıkış komutunun öncesine kapalı üçgen kontağı üçgen çıkış komutunun öncesine yıldız kapalı kontağı kullanılmıştır. Evet arkadaşlar burada değinmek istediğim konu aslında bu korumayı PLC içerisinden yapmamız değil mekanik olarak kontaktörlerin kapalı kontaklarını bir biri üzerinden geçirmemizdir. Çünkü PLC miz arızalandığında bizi kurtaracak b planımız mutlaka olmalı. Görüldüğü gibi ilk çizimde de yıldız üçgenimiz sorunsuz bir biçimde çalışacaktı ancak güvenlik önlemini mutlaka almamız gerekir.

Not-01: Bazı PLC çizimlerinde ana kontaktör gösterilmemesinin sebebi ana kontaktörün bazı işletmelerde birden fazla ekipmanı çalıştıracak şekilde kullanılmasıdır. Tercih edilmeyen bu yöntem maalesef kullanılmaktadır.

Saygılarımla Teknoloji yazarınız.

PLC Programlama Örnekleri – 1 için buraya tıklayın.

Beğen  105
Sonraki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 7 )