Menu

Kara Ülke Somali – Somali Hakkındaki Gerçekler

Kara Ülke Somali – Somali Hakkındaki Gerçekler

Ölülerin dirilerden daha şanslı olduğu ülkedir Somali…

Takvimler 9 Kasım gününü gösterdiği an itibari ile Türkiye Cumhuriyeti, Somali’nin IMF’ye olan dış borcunu ödedi. Yıllardır zaten borç ödemelerinde zorlanan ülkeye İngiltere, Norveç, Avrupa Birliği ve ABD de yardım etme kararı alınca bu insani yardımdan Türkiye’nin geri kalması düşünülemezdi.

Bu Türkiye’nin Somali’ye ilk yardımı değil elbet. Daha öncesine dayanan iyi ilişkilere insani yardım, altyapı çalışmaları ve ticari ilişkilerin yanı sıra eğitim, sağlık, içme suyu gibi alanlarda da desteklerini esirgemedi.

Bu kısa bilginin ardından Somali’ye ve Somali halkına bir göz atalım

Her Ramazan ayının gelmesi ile akabinde Kurban Bayramı’nda aralıksız Somali’nin fakir insanlarını ve açlığa bağlı güçsüzlükten burunlarına konmuş sinekleri dahi kovalamaktan aciz çocukları sık sık göstermeye başlar televizyonlar…

Bu yardım çığlıkları boşa gitmez yardımsever Türk halkı elinden gelen yardımları esirgemez bu insanlardan. Vicdan rahatlığı her şeyden önemlidir çünkü…

Bu ülkede 10 milyon hektarlık ekilebilir arazi, hayvancılık için elverişli topraklar ve Türkiye’nin 3 de 1’i kadar sahil şeride sahipken nasıl kıtlık çekilir?

Balık yemenin değil; balık tutmanın yasak olduğu ülkedir Somali!

Nüfusunun %90’ının Müslüman olduğu ülkede bazı mezheplerin balık ve deniz ürünlerini haram saymaları üzerine açlık çekildiği söylense de yurdumuzdan oraya giden kişiler bunu şiddetle yalanlar.

Konum olarak oldukça stratejik bir yerde olan ülkenin sahillerinde milyonlarca ton balığı vardır. Yalnız bu balıkların yumurtalarını Avrupalılar, balıklarını ise uzak doğulular çalar. Kendi liman işletmesinden, balıkçılıktan ve eşsiz güzellikteki ülkelerinin turizm hakkından da mahrum bırakılan halk bir de ülkeye uğrayan kıtlık ile sık sık karşılaşıyor. Sadece bununla da kalmıyor ülke nükleer atık deposu haline getirilmiş, denize açılıp balıkçılık yapmamaları için korsan tehdidi altında. Ayrıca iç savaşta yaşayan yerli halk kendi ülkesinde mülteci durumuna düşmüş. Organ kaçakçılığından da nasibini alan ülke adeta açık bir laboratuvara dönüşüp yerli halk üzerinde deneyler yapılır hale gelmiş.

Kıyıdaki suya dahi ayağını sokup nasiplenemeyen Somali Halkı sadece temiz bir su bulmak için 600km gitmeyi göze almış.

İşte bu zor durumda olan ülkeye sadece insani yardım yapmak için gitmiştir Türkiye. Diğer ülkelerin sömürgecilik politikasından oldukça uzak bir anlayış güden Türkiye, Somali’nin ilerlemesi için etkin çareler öngörmüş bunu uygulamak için hatta saldırılara dahi hedef olmuştur. Yine de baş koyduğu yoldan dönmeyen Türkiye liman işletmelerinde, tarımda, havayolu işletmeciliğinde bu ülkeye yardımlar yapılmıştır.

Bizim diğer emperyalist ülkelerden farkımız sömürücü değil ilerletici, destekleyici bir politika izlemememiz olmuştur.

Her ülke tıpkı aile gibidir kimse ailesine karışılmasını istemez. Türkiye de Somali halkının iç işlerine ve çatışmalarına karışmıyor sadece yol gösterici bir ağabey konumunda politika izlemeyi uygun bulmuştur. Bu nedenden dolayı da Somali halkı Türk insanına karşı kendini daha yakın hissediyor.

Türkiye için ise Somali’nin önemi; Afrika’ya açılan bir kapı olması sebebi ise de asıl amaç insani yardımdır.

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

Baca Fırçası Çocuklar – İngiltere’nin Utanç Yılları

Meiji Devrimi Ile Japonya’nın Değişimi

Fransız Devrimi’nin Nedenleri Ve Sonuçları – Ders Notları

Amerikan Devrimi Ve Amerika’nın Bağımsızlığı – Ders Notları

KUTADGU BİLİG – ESER HAKKINDA İNCELEME

ARİSTOTALES POLİTİKA KİTABI – DERS NOTLARI

Merkantilizm Nedir, Neyi Amaçlar? – Ders Notları

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

Rönesans Nedir? – Ders Notları

Reform Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? – Ders Notları

Feodalizm (Derebeylik) Nedir ? – Ders Notları

Viyana Kongresi Ve Sonuçları – Ders Notları

Karansebeş Muharebesi (Aptal Savaş) Osmanlı’nın Zaferi

Çar 1. Petro (Namıdiğer Deli Petro) Kimdir ?

Grigori Rasputin – Rusya’nın Şeytanı Kimdir ?

Beğen  37
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir