Menu

Talidomit Faciası – Tıp Tarihindeki Kara Leke

Tıp Tarihindeki Kara Leke – Talidomit Faciası

Tıp Tarihindeki Kara Leke – Talidomit Faciası (İng: Thalidomide)

İnsanlığa faydalı olmak ve dünyada bir iz bırakmak belki de hepimizin ortak isteklerinden biri. Bunu da kuşkusuz en iyi yapabilen bilim insanları. Ama maalesef bu her zaman mümkün olmuyor.

Yıl 1957 ve Aylardan Ekim…

Sizleri 1957 yılına yani bundan 63 yıl öncesine götürmek istedim. Daha öncesinde bir Nazi suçlusu olan Heinrich Mückter’in, Contergan adlı ilacı yeteri kadar bilimsel çalışma yapmadan piyasaya sürmesi ve birçok kişinin hayatını karartması ile sonuçlanan bir vahim olaydır bu…

İçeriğindeki etkin madde Talidomit (İng: Thalidomide) olan ilacın yapılmasındaki amaç; anne adayının hamilelik sürecindeki bulantılarını azaltmak ve insanların uyku problemlerini yok etmek için üretilmişti. 1957’den 1961’e kadar Batı Almanya’da piyasada kalan bu ilaç ne var ki istenilen etkileri verse de daha sonra çocukların sakat doğmasına yol açacaktı. Aspirin gibi kolay alınması ise vakaların artmasının ilk nedenlerinden biri oldu. Almanya dahil 50 ülkede de satılan Contergan, 90.000’den çok düşüğe ve 10.000’lerden fazla sakat ve ölüme sebep oldu.

Contergan’ın Kötü Etkileri

İlacı kullanan kişilerde zamanla kayda geçmeyen çeşitli yan etkiler ortaya çıkmaya başladı. Çevresel sinir sistemi hastalıkları, halsizlik, kabızlık, baş ve kas ağrıları gibi yan etkiler kısa sürede yaygın şikayetler haline gelmişti. Ancak esas yıkıcı etken ise, hamile kadınların doğum yapmalarıyla ortaya çıktı.

İlacın prospektüsünde “hamile kadınlar, anne ve çocuklar tarafından kullanılabilir” yazısı ise en büyük aldanmaya sebepti. Hep bu aldatıcı söze inanan annelerin bebeklerinin, ellerinin ve ayaklarının gelişememesi ya da tamamen elsiz kolsuz doğmasına neden oldu ve bunun dışında körlük ve sağırlık da görülen belirtilerdendi. Kötü olan bir şey de görülen sakat doğumların hemen anlaşılamaması ise bu ilacın 4 yıl gibi uzun bir süre piyasada kalıp hâlâ kullanılmaya devam edilmesiydi.

Türlü sakatlıklara maruz kalan çocukların, aileleri tarafından terk edilmeleri ya da akıl sağlıklarında bir sorun olmadığı halde zihinsel engellilerle bir tutulup aynı koğuşlara konması ve aynı tedaviyi uygulamaları onları daha da derinden etkiler. Üstelik bu ilacı üreten firma suçlamaları kabul etmez. Çalışanlarına onları dinlememelerini söylemekle kalmaz geldiklerinde ise içeriye aldırtmaz. Aradan yıllar geçer 2007’de ABD’de Contergan adlı bir film çevrilir. Bu kamuoyunda büyük destek alır ve şirket bu ilacın mağdurlarına ödemesi için 50 Milyon Euro tazminata mahkum edilir.

Yitirilen hayatın karşılığı hiçbir zaman para değildir. Bu özellikle sağlık ise…

Günümüzde hâlâ cüzzam ve bazı kanser çeşitleri için piyasada bulunan bu talidomit etkili ilacın içinde, hamilelerin ve emzikli kadınların kullanması sakıncalıdır, ibaresi bulunmaktadır.

Bu vakaların Türkiye’de görülmemesini sağlayan kişi ise Süreyya Tahsin Aygün’dür.

ABD ve Türkiye’de hiç talidomit vakası olmaz. ABD’li doktor Kelsey, bu ilacın yeterli deney yapılmadan üretildiğini söyleyip ülkesine girişine izin verdirmez ve bunun karşılığında Başkan Kennedy tarafından şeref madalyası ile ödüllendirilirken, bizim istiklâl madalyalı Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün bırak ödül almayı üstelik bir de şarlatan ilan edilir. Her ne kadar o yıllarda değeri bilinmemiş olsa da, veteriner hekim olan Süreyya Tahsin hocamıza teşekkürlerimizi sunalım!

Ne derler saraylara lâyık gelin bir köşede sıkışıp kalmaz. Bu değerli bilim insanı 1957 yılında amniyot sıvı içerisinde ilk hücreyi geliştirmekle tüp bebek ve gen araştırmaları için ilk çığır açan kişidir.

Yazımızı Maide Suresi 32 ile bitirelim:

…Kim bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur…

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz.

Cam Gibi Bir Cilt İçin Maya Maskesi Yapımı

Saçları Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Ihlamur İle Gelen Sağlık Faydaları Ve Kullanımı

Mucizevi Bitki Adaçayının Faydaları Nelerdir

Kaymak Ve Kaymak Yağı Yapımı | Bal Kaymak Maskesi

Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Evde Salatalık Toniği Yapımı

Japonların Mucizevi Buluşu: Yeşil Çay Ve Faydaları

En Etkili Göbek Yağlarından Kurtulma Yolları

Minimalizm: Sade Yaşam Hakkında Tüyolar

KARBONHİDRAT SAYIMI NEDİR?

Yazın Vazgeçilmezi: Karpuz Ve Faydaları

Kaktüsün Radyasyonu Emen Muhteşem Gücü Ve Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Hindistan Cevizinin Bilmediğimiz Birçok Faydası

Badem Yağının İnanamayacağınız Faydaları (Saç-Sakal-Tırnak Güçlendirme)

Sofraların Baş Tacı Haşhaşın Yolculuğu

Kekik, Kekik Yağı Kullanımı Ve Faydaları Nelerdir?

Mutlu Bağırsaklar İçin Ne Yapmak Gerekli ?

Güzellik Uğruna Göze Alınan Tehlikeler

Beğen  49
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir