Viyana Kongresi ve Sonuçları – Ders Notları


548
97 PAYLAŞ, 548 Puan

Viyana Kongresi ve Sonuçları – Ders Notları

Viyana Kongresi Sonuçları

Viyana kongresi, Napolyon Savaşları‘nın ardından Fransız ordusunun, koalisyon orduları tarafından tümüyle yenilgiye uğratılmasından sonra, Avrupa’daki sınırları ve güçler dengesini yeniden belirlemeye yönelik kararlar almak üzere toplanmış olan kongredir.

İngiliz Dışişleri Bakanı Castleragh ile Avusturya Başkanı Metternich, Avrupa barış ve düzeninin ancak Napolyon Savaşlarının etkisinin ortadan kaldırılarak olacağını savunmuşlardır. Birisi parlamenter yapıya sahip bir ada devletinin, diğeri çok uluslu ve otokratik bir kara devletinin politikasını yürüten kişilerdi.

Castlereagh, Viyana Kongresi’nde yalnız İngiltere’yi sadece bir dış politika (Kıta’da bir devletin egemen olmasını engellemek ve Manş Denizi’nin güvenliğini sağlamak) anlayışından kurtarmakla kalmamış, aynı zamanda bu devletin Fransa’ya karşı cezalandırıcı ve sert bir politika izlemesini de engelleyebilmişti.

  • Cezalandırma yerine “denge”, intikam yerine “meşruiyet” yönünde hareket etmişlerdir.
  • Metternich ve Castlereagh, Avrupa Barışı’nın ilgili hakların “sözde” isteklerini uygulayarak değil, meşru otoriteye titiz bir itaat sağlanarak korunabileceği kararına vardı.
  • Bu kongreye bir çok devlet temsilcisi katıldı fakat nihai kararları alan yine 4 büyük devlet oldu (İngiltere, Avusturya, Prusya ve Rusya).

Viyana Kongresi’nin Sonuçları

Fransa’da tekrar iktidara getirilen Bourbon Hanedanlığı ile Müttefikler arasında ilk antlaşma, Paris’te 30 mayıs 1814’te imzalandı. Antlaşmaya göre Fransa 1792’deki sınırlarına çekildi ve kendisine savaş tazminatı ya da tamirat borcu yüklenmedi.

Osmanlılar son savaşın ganimeti Baserabya’yı ve özerk bir Büyük Dükalık olan Finlandiya’yı ele geçirdi.

Napolyon’un Kıta sisteminin yıkılmasıyla, endüstri devrimi İngiliz üreticilerine buhar gücü ile çalışan makineler sağlaması, denizaşırı sömürgecilikte ciddi bir rakibin kalmaması ve deniz gücü tekeliyle İngiltere, 100 yıl sürecek dünya üstünlüğü dönemine girdi.

Napolyon’un Avrupa çağında kurmak istediği sisteme verilen ad olan ”evrensel monarşi” tedbirlerle önlendi.

Ren Bölgesi’nin batısındaki Alman toprakları Prusya’ya verilerek bu devlet Avrupa’nın ortasında, doğuda Rusya, batıda Fransa’ya karşı denge oluşturabilecek güce kavuşturuldu.

“Alman İkiliği” ya da rekabeti sorunu bu düzenlemeyle sona eremedi (Metternich’in milliyetçilik akımı korkusu yüzünden).

Napolyon’un ortaya çıkardığı Varşova Büyük Dükalığı’ndan yeni bir Polonya kuruldu.

Bu arada Napolyon’un kongre toplantıdayken kaçması, yeniden Fransa’nın başına geçmesi ve Waterloo’da yenilmesi üzerine, Fransa ile 2. Paris Antlaşması yapıldı. Bu ilkinden daha sert bir antlaşmaydı ve 700 milyon frank tazminat ödeyene kadar işgal altında kalması kararlaştırıldı.

  • Viyana Kongresi’nin 2 zayıflığı vardı. İlki Yakındoğu yani Osmanlı Devleti sorunuydu. İkincisi ise milliyetçilik akımı yani çizilen sınırların doğal ve ulusal sınırlar olmamasıydı. Metternich’in bu konularda en büyük umudu, eğer Rusya’yı Avrupa’da tutuculuğa bağlarsa, bu devletin yakındoğuda da tutucu olabileceği idi. Rusya’nın verdiği güvenceyi geri almasıyla Viyana Sistemi çöktü.
  • Metternich’in hiçbir ulusçuluğa en ufak bir sempatisi yoktu.
  • Metternich’i sonunda yenmeyi başaran da giderek çok önemli bir güç haline gelen ulusçuluk ve liberalizm oldu.
  • 1815 ile 1848 arasındaki döneme “Metternich Dönemi” denilebilir.
  • Metternich’in ulusçuluğu ezmeye çalışması, 1. Dünya Savaşı’nın ani nedenlerinden biri olmuştur.

Aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz

Fransız Devrimi’nin Nedenleri ve Sonuçları – Ders Notları

Amerikan Devrimi Ve Amerika’nın Bağımsızlığı – Ders Notları

KUTADGU BİLİG – ESER HAKKINDA İNCELEME

ARİSTOTALES POLİTİKA KİTABI – DERS NOTLARI

Merkantilizm Nedir, Neyi Amaçlar? – Ders Notları

Avrupa Birliği’nin Ortaya Çıkışı – Ders Notları

Rönesans Nedir? – Ders Notları

Reform Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? – Ders Notları

Feodalizm (Derebeylik) Nedir ? – Ders Notları

viyana kongresi, viyana kongresi kararları, viyana kongresi ve uluslararası sorunlar, viyana kongresi sonuçları, viyana kongresi nedir, viyana kongresi tarihi, viyana kongresinin sonuçları, viyana kongresi amacı, viyana kongresi alınan kararlar, viyana kongresi avusturya başbakanı, viyana kongresi amaçları, viyana kongresi avrupa uyumu, viyana kongresi almanya, viyana kongresi academia, viyana kongresi almanya italya, viyana kongresi belçika ve hollanda, viyana kongresi bloklaşması, viyana kongresi bloklaşma, viyana kongresi bilgi, viyana kongresi benim hocam, viyana kongresi belçika, viyana kongresi kısa bilgi, viyana 14. uluslararası ceza kongresi, viyana kongresi dörtlü ittifak, viyana kongresi diplomasi, viyana kongresi ders notları, viyana kongresi dergipark, viyana kongresi düzenlemeleri, viyana kongresi eodev, viyana kongresi etkileri, viyana kongresi osmanlıya etkileri, viyana kongresinde etkili olan avusturyalı diplomat, viyana kongresinin

avrupa’ya etkisi, viyana kongresi fransa, viyana kongresi fikir akımları, 1815 viyana kongresi fikir akımları nelerdir, viyana kongresi güçler dengesi, viyana kongresi gerekçesi, viyana kongresi gerekçeleri, viyana kongresi gelişmeleri, viyana kongresi getirdiği akımlar, viyana kongresinde görüşülen şark meselesinin amacı, viyana kongresi sonrası avrupa’da görülen değişimler, viyana kongresi hangi devletler katıldı, viyana kongresi hasta adam, viyana kongresi hakkında bilgi, viyana kongresi hollanda, viyana kongresi hakkında kısa bilgi, viyana kongresi hangi tarihte neden toplandı, viyana kongresi hangi nedenle yapılmıştır, viyana kongresinde hangi kararlar alındı, viyana kongresi ingiltere, viyana kongresi islam ansiklopedisi, viyana kongresi ile ilgili sorular, viyana kongresi ile oluşturulan dengenin bozulması, viyana kongresi sonuclari, viyana kongresi kisaca, viyana kongresi özellikleri, viyana kongresi kısa özet, viyana kongresi kısaca özet

İnstagram Hesabımız: @fikrimooo

Beğendin Mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

548
97 PAYLAŞ, 548 Puan
Hasret Türkan

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format