Menu

VPN Nedir, Ne amaçla Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde son zamanlarda meydana gelen erişim engellemeler ve sosyal medya platformlarının kapatılmasıyla ilgili haberler nedeniyle VPN adı sıkça duyulmaya başlandı. Peki bu VPN nedir, ne işe yarar ve faydaları nelerdir? Yazımızda size bunlardan bahsedeceğiz.

VPN kelimesinin açılımı virtual private network kelimesinden gelmektedir. Bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlandığınızda bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar. Ülkenizdeki yasaklı sitelere, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere yine VPN kullanarak bağlanabilirsiniz. Aynı zamanda VPN sistemi gönderdiğiniz, aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden üçüncü şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarak da kullanabilirsiniz.  Mevcut bulunduğunuz konum dışında başka bir yerden sizi ağa bağlıyor. Böylece konumunuz da gizlenmiş oluyor.

Nasıl Çalışır ?

En temel şekliyle bilgisayarınızın mevcut bulunduğu konumdan karşıdaki ağa şifreli olarak (kripto) bir tünel açar. Bu tünelin içinden aktarılan bilgi şifreli olduğundan dolayı dışarıdan bakıldığında görüntülenmez. Mevcut konumu dışından başka bir ağa bağlandığını bilgisayar uzmanları bilebilir tabi ama bu kişinin kullandığı güvenliğin şekline göre de değişebilir. Eğer bilgisayarı sağlam güvenlik donanımıyla kullanılıyorsa bulunduğu konumun bulunması bir açık verilmediği sürece zor olmaktadır. Yani bulunduğunuz ağ üzerinde kendinizi görünmez olmasa da anlaşılamaz hale getirebilirsiniz.

VPN çözümleri bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurar (ya da mobil cihazlarda bu gömülü şekilde gelir) ve bu noktada sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi hareket ederek size karşıdaki ağdan bir IP numarası da verir. Bu sayede izin verilen uygulamalara veya yerel adreslere erişim sağlayabilirsiniz. VPN hizmetlerinde hizmet sağlayıcı tarafından çeşitli kayıt sistemleri kullanılmaktadır. Bu kayıt sistemleriyle şirketinizden herhangi bir yere bağlandığınızda eğer iyi bir sistem yönetim kadronuz varsa VPN erişiminizle nerelere bağlandığınızın kaydı tutulacaktır. Yani sonuç olarak VPN kullanmak sizi görünmez yapmaz, yapacağınız işi daha güvenli yapmanızı sağlar.

Ne Amaçla Kullanılır ?

  1. Kısıtlı ve yasaklı sitelere girmek için kullanılabilir. Youtube, Twitter gibi popüler platformların yasaklı olması durumunda bu sitelere VPN kullanarak giriş yapılabilir.
  2. Dosya indirmek için kullanılabilir. Ülkemizde bir çok Torrent sitesi yasadışı indirme sebebiyle yasaklanabiliyor. VPN kullandığınızda hızınız yavaşlasa da sağlayabiliyorsunuz.
  3. İş yerinde veya okul gibi yerlerde kullanılır. Uzaktan erişim sağlamak istediğiniz yerlerde VPN hizmetinin olması gerekmektedir.
  4. Gizlilik ve güvenlik amaçlı kullanılır. Sanal ortamda güvenlik son derece önemlidir. Özellikle banka bilgileriniz gibi önemli bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmemesini istiyorsanız kullanmanızda fayda var. Bu programlar sayesinde verileriniz şifreleneceği için bilgilerinize erişmek isteyen kötü niyetli kişiler kolayca erişim sağlayamayacaklardır.

VPN Kullanmak İçin Ne Öderim ?

Her şeyde olduğu gibi VPN hizmeti almak istediğinizde de bir çok şirket bulabilirsiniz. Ücretleri ortalama 2$ dan başlayıp performansa göre artmaktadır. Ücretsiz olanlar da mevcuttur fakat bunlarda genelde veri sınırı bulunmaktadır. Belli bir kullanımdan sonra ya yavaşlıyor ya da tamamen durarak kullanamayacağınız duruma gelebiliyor.

Aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz

Türk Hacker Grupları Hangileridir ve Yürüttükleri Faaliyetler

PLC İLE TRAFİK LAMBASI DEVRESİ YAPMA – 1

PLC İLE TRAFİK LAMBASI DEVRESİ YAPMA – 2

PLC KULLANARAK KAYAN LED YAPIMI

PLC Programlama Örnekleri – 1

PLC Programlama Örnekleri – 2

PLC Ile Toplama Ve Çarpma İşlemi Yapma

HMI ÜZERİNDEN CPU’YU RUN-STOP YAPMA

Elektrik Faturasını Azaltma Ve Güneş Paneli Sistemi

Timer (Zamanlayıcı) Ile Otomatik Yağlama

Açık Kaynak İşletim Sistemi Nedir – Artıları Ve Eksileri

Autocad’i Basitleştirmek Mümkün Mü?

Bor Madeni Nedir Ve Ne İşe Yarar

İnstagram’da Mavi Tik Nasıl Alınır

Dünyanın En Güçlü Orduları

Beğen  119
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir